Poznámka: Duplicita ako poistka, aby predsa len prešla kontroverzná novela zákona o ochrane prírody a krajiny?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Keď bol 28. mája 2021 doručený do Národnej rady SR návrh skupiny poslancov na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, parlamentná tlač 591, vzbudil veľký rozruch. Je už všeobecne známe, že táto novela je veľmi krátka a jej účelom je prevod správy pozemkov vo vlastníctve štátu v národných parkoch a súvisiaceho ostatného nehnuteľného a hnuteľného majetku štátu na organizáciu ochrany prírody, resp. prechod zriaďovateľskej pôsobnosti príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku a štátneho podniku Lesopoľnohospodársky majetok Ulič z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na ministerstvo životného prostredia.
Vie sa aj o tom, že dvanásť profesijných a stavovských organizácií a združení vyzvalo poslancov Národnej rady SR, aby bola táto novela z rokovania parlamentu stiahnutá. Signatári tejto výzvy trvajú na tom, že aj ochrana prírody sa má vykonávať vo verejnom záujme, ibaže poslanecký návrh zákona, vypracovaný Ministerstvom životného prostredia SR, je podľa ich vyjadrenia absolútnym popretím záujmu širokej verejnosti. Týmto postupom sa totiž obíde pripomienkové konanie k návrhu všetkými zainteresovanými vrátane verejnosťou, čo je jeden z najdôležitejších demokratických princípov v ochrane prírody a krajiny, a to princíp účasti verejnosti na rozhodovacích procesoch (viď Aarhuský dohovor, druhý pilier Smernica EP a Rady 2003/35/ES).
Napriek týmto argumentom bol návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, predložený aj poslancom Miroslavom Kollárom. Jeho návrh zatiaľ málokto v odbornej verejnosti zaregistroval. Je zaradený ako 66. bod programu prebiehajúcej schôdze pléna Národnej rady a publikovaný v parlamentnej tlači pod číslom 571. Cieľom návrhu zákona je zlúčiť príspevkovú organizáciu Štátne lesy Tatranského národného parku Tatranská Lomnica s príspevkovou organizáciou Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, pričom Štátna ochrana prírody sa stáva nástupníckou organizáciou.
V dôvodovej správe poslanec M. Kollár uvádza, že dôvodom zlúčenia organizácii je pretrvávajúci kompetenčný spor týchto organizácii na území Tatranského národného parku, ktorý spôsobuje problémy v riadení a správe územia. Dôsledkom týchto problémov je nedostatočná ochrana nášho najvýznamnejšieho prírodného dedičstva, ale aj neúčelné využitie štátnych pozemkov, majetku a infraštruktúry vo vlastníctve štátu, vrátane Výskumnej stanice a múzea TANAP-u, botanickej záhrady, a ďalšieho majetku v správe ŠL TANAP-u.
Teda jasná duplicita s významom poistky, ktorá má garantovať, že návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny prejde v pléne Národnej rady SR aj v prípade, ak návrh skupiny poslancov na čele s Jaromírom Šíblom tlak na jeho stiahnutie neustojí? Uvidíme...
Jozef Marko