Posvietili si na zberačov "haluziny"
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Z mestských lesov pod Belianskymi Tatrami mizne drevo ako na bežiacom páse. Počas štvorhodinovej razie odhalili viacero falošných povolení na zber suchej haluziny.
Muži z osady v Rakúsoch (okres Kežmarok) vyrazili cez víkend do lesa so sekerami v rukách. Tak ako obyčajne, mierili na drevo. Z mestských lesov môžu bra iba suché, sedem centimetrov hrubé haluze.
Romanovi Polhošovi sa meranie zdá nezmyselné. "Nemôžem v lese predsa mera každé drevo, nemám pri sebe meter."
Lesná správa na to vydá každému celoročné povolenie za jedno euro. "Stále mám pri sebe lístok. Policajti ma ešte nikdy nechytili," hovoril pri kontrole Stanislav Gábor.
Nájdu sa však aj takí, ktorí majú povolenia falošné. Pri previerke sa nezhodovali s ich menami, dátumami narodenia, trvalým bydliskom, či úsekom, odkiaľ môžu drevo bra.
Podobne na tom bol aj Július Ileš. Pädesiatdvaročný muž pri policajnej kontrole po predložení dokladu najskôr povedal, že má tridsa rokov a volá sa František, neskôr sa už sám prekrstil na Mariána. Aby sa zhodovali údaje na povolenke s jeho skutočnými bolo úplne nemožné. Lístok mu totiž nepatril.
Na výzvu policajta, aby povedal pravdu, mal pohotové vysvetlenie. "Lístok mi z úradu zobral tetkin chlap. Myslel som, že sa pýtate naňho," reagoval Július.
Za teplom vo forme dreva chodia aj absolútne nepoctiví muži. Tí zarúbu do živého stromu. Vytečie z neho smola a vyschne. "Suchár naštiepu na tenké kúsky. Ak ich nepristihneme priamo pri čine, nijako im to nedokážeme," vysvetľoval šéf mestského podniku v Spišskej Belej Vladimír Klein.
Aby sa čerstvo vyrúbaný strom neleskol, vrch pňa rafinovane zamaskujú suchými drievkami. Ak ich však lesníci "načapú" priamo pri čine, okamžite volajú mestskú alebo štátnu políciu.
"Za kradnuté drevo im pokuty nehrozia. Keď ich chytíme, vec odstúpime aj s páchateľmi OO PZ v Ždiari alebo Spišskej Belej," informoval náčelník Mestskej polície Spišská Belá Ján Majerčák. Tí začnú ihneď trestné stíhanie pre prečin krádeže. Prvýkrát je to na priestupok, druhýkrát im za to hrozí aj niekoľkoročná basa. Úlohou lesníkov je vyčísli škody.
"Je tu 800 ohnísk. Každé z nich denne potrebuje štvr metra priestorového dreva. Škody sa za rok šplhajú do niekoľkých tisíc eur," vysvetľoval lesník Klein.
Mestský podnik má na alarmujúcu situáciu riešenie. "Dobré drevo sa dá kúpi u horárov. Meter kubický stojí približne 3,50 eura. Vyjde to trošku drahšie, ale nemuseli by do lesa chodi každý deň," hovoril Vladimír Klein.
Miestni osadníci sa proti tomu búria. "Je kríza, nikde nerobím a mám 50 rokov. Pýtal som sa o prácu, nikto ma nezamestnal. Nech sa nám potom polícia nečuduje. Keby som mal peniaze, kúpil by som si odrezky alebo drevo," oponoval Roman Polhoš.
Polícia spolu s lesnou strážou a poľovníkmi urobila veľkú raziu na drevo prvýkrát. Keďže sa im osvedčila, plánujú v tom pokračova aj ďalej.
"Dvaja policajti to nemajú šancu ustriehnu," povedal policajný náčelník Majerčák. Tí do mestských lesov chodia minimálne dvakrát do týždňa, hlavne cez víkend.
(Korzár)