Postreky proti mníške sú stopnuté, úrady ale žiadne rozhodnutia nevydali
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská inšpekcia životného prostredia vydala v piatok 10. mája zákaz aplikácie postrekov proti mníške veľkohlavej až do objasnenia veci pre Vojenské lesy a majetky, š.p. a pre LESY SR, š.p. Vyjadrenie Slovenskej inšpekcie životného prostredia prišlo po tom, ako ochranárske organizácie My sme les a združenie VLK upozornili na to, že Vojenské lesy a majetky, š.p. chcú postrekovať už v pondelok 13. mája v Šenkvickom háji.
Ochranári tvrdia, že postrek by zabil okrem škodcu aj chránené druhy motýľov, takže lesníci musia mať výnimku z Ministerstva životného prostredia SR. Podľa správy TASR vojenskí lesníci na otázku, či takú výnimku majú, priamo neodpovedali. Envirorezort takúto žiadosť od nich neeviduje. „Vojenské lesy a majetky SR, š.p. nemajú úmysel usmrcovať chránené druhy živočíchov, ale vykonať ochranu biotopu proti mníške veľkohlavej, ktorá nie je chráneným živočíchom,“ uviedla v stanovisku pre masmédiá hovorkyňa Ministerstva obrany SR Danka Capáková. Zdôrazňuje, že nejde o použitie chemickej látky, ale biologického prípravku.
Ministerstvo životného prostredia SR k možnému porušeniu zákona o ochrane přírody a krajiny v prípade aplikácie postrekov tohoto biologického prípravku vydalo pre TASR nasledujúce stanovisko: „Zákon hovorí jasne, že tak nemôžu urobiť v 2. stupni ochrany přírody bez súhlasu orgánu ochrany prírody ani na ploche menšej ako 2 ha, ak ide o územie európskeho významu. Porušenie bude posudzovať Slovenská inšpekcia životného prostredia v zmysle ustanovení zákona o ochrane prírody a krajiny.“
Zákaz postrekov, ktorý vydala Slovenská inšpekcia životného prostredia sa vzťahuje nielen na územie, obhospodarované Vojenskými lesmi a majetkami SR š.p. v Šenkvickom háji, ale aj na plánované postreky v dubových lesoch, obhospodarovaných štátnym podnikom LESY SR, konkrétne odštepnými závodmi Šaštín, Smolenice, Topolčianky a Levice. „Použitie postrekov považuje Ministerstvo životného prostredia SR za krajné riešenie. Vždy je potrebné hľadať iné, prírode bližšie a ekologickejšie spôsoby, ak treba zabezpečiť aktívny manažment lesov,“ uvádza rezort životného prostredia v stanovisku pre masmédiá.
Agentúra TASR ďalej zverejnila prehľad území, na ktorých žiadajú lesníci o povolenie postrekov a prehľad úradov, ktoré vydávajú príslušné povolenia:
LESY SR:
- Budmerice – 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok
- Vištuk - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok
- Báhoň - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok
- Suchá nad Parnou - 1. stupeň ochrany územia – ÚKSUP
- Hlohovec - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Hlohovec
- Dolný Ďur - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra
- Čifáre - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra
- Mochovce - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra
- Nevidzany - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra
- Tehla - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Nitra
Vojenské lesa a majetky, š.p.:
- Veľké Šenkvice - 2. stupeň ochrany územia – OÚ Pezinok
Podľa Štátnej ochrany prírody SR nemá prípravok Biobit XL v platnej legislatíve zakotvené povolenie pre leteckú aplikáciu, preto ho môžu lesníci použiť len v prípade, že súhlas udelí v 1. stupni územnej ochrany Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislave (ÚKSUP) alebo príslušný okresný úrad (v 2. stupni ochrany). Ten si však žiada odborné stanovisko od štátnych ochranárov, ktorí s vykonaním postrekov – pozemných ani leteckých – nesúhlasili.
„ŠOP SR vydala v apríli dve odborné stanoviská k leteckej aplikácii chemickej látky v dubových lesoch proti mníške veľkohlavej, a to na žiadosť OÚ Nitra a OÚ Bratislava, kde obhospodarovateľom lesa, t.j. primárnym žiadateľom bol š. p. LESY SR. V oboch skonštatovalo, že plánovaná letecká aplikácia prípravku na ochranu rastlín BIOBIT XL proti kalamitnému premnoženiu mníšky veľkohlavej v dotknutých územiach európskeho významu bude mať pravdepodobne významný negatívny vplyv na obe tieto územia sústavy Natura 2000,“ uvádza vo svojom stanovisku Štátna ochrana přírody SR.
K pozemnému postreku, o ktorý žiadajú Vojenské lesy a majetky, vydá stanovisko Správa CHKO Malé Karpaty najskôr 13. mája. „V ňom okrem iného bude uvedené, že š. p. VLM plánujú postrek v území európskeho významu. Z toho dôvodu je potrebné, aby pred jeho realizáciou získali odborné stanovisko orgánu ochrany prírody v zmysle § 28 ods. 4 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov,“ uviedla v stanovisku ŠOP SR.
Podľa zverejnených informácií okresné úrady ani ÚKSUP zatiaľ nevydali žiadne rozhodnutie, týkajúce sa povolenia alebo nepovolenia postrekov v žiadaných oblastiach…