Postreh: Prirodzené zmladenie, vyššia stabilita a väčší objem hodnotnejšieho dreva
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
V rubrike Osobnosti v októbrovom vydaní časopisu LES & Letokruhy budeme publikovať článok o 57-ročnom lesníkovi Ing. Pavlovi Miklušovi, ktorého široká odborná verejnosť pozná z dlhoročného pôsobenia v štátnych lesoch v Prešove. Od 1. marca tohto roka je vedúcim Polesia Lesopark v Mestských lesoch Košice.
V článku sa dočítate o jeho skúsenostiach a prvých výsledkoch prístupu k obhospodarovaniu porastov, označovanom ako prírode blízky. Hovorili sme spolu aj o rozdielnych pohľadoch na tento spôsob hospodárenia v lesných porastoch, o výhradách smerujúcich k nárastu zásob drevnej hmoty, predržiavaniu porastov a následnej nekvalite vyťaženého dreva. Niektoré postrehy skúseného lesníckeho praktika dnes uverejňujeme na portáli Lesmedium.sk.
„Keď sme začali na Kráľovčíku v objekte Pro Silva s obnovami skôr a navyše boli kvalitne urobené aj uvoľňovacie prebierky, tak tamojší lesník vyberal tento rok počas ťažby z týchto porastov rubne zrelé stromy, ktoré mali svoju korunu a nemali jadro.
Prvé zásahy v takýchto porastoch v obnovnej ťažbe nie sú ničím iným ako jednotlivými výbermi v prebierkach, ktoré im predchádzali. Rubný vek buka 100 rokov znamená, že s obnovou porastov začíname vo veku 70 rokov postupným odoberaním stromov. Posledné stromy, ktoré takto vyberáme, majú 120 – 130 rokov.
Dosiahneme tým zabezpečenie budúceho porastu pod materským porastom a zároveň z neho odoberáme cieľové stromy v optimálnej kvalite. Napríklad v roku 2021 lesník Pavol Verčimák vybral z porastov na Kráľovčíku na aukciu 100 kubíkov elity, teda najkvalitnejšej drevnej hmoty.
Zistili sme, že porast nám dáva nielen prirodzenú obnovu a vyššiu stabilitu, ale aj väčší objem hodnotnejšieho dreva, ktoré znamená jeho vyššie speňaženie. A navyše nám takýto porast urobí ešte jednu službu, že zadarmo vychová nasledujúcu generáciu.
Keď sa na ploche 30 x 30 metrov robili merania v rokoch 2012, 2019 a 2022 s presne zameranými stromami, s ich pozíciami a veľkosťou koruny, tak sme zistili, že za tých desať rokov buky s menšími korunami z prvej skupiny hrúbkovo prirástli o 3,5 centimetra.
Ďalšia skupina stromov prirástla o 6,5 centimetra a stromy v tretej skupine, pestované ako budúce elitné rubné stromy, prirástli za decénium o 11,5 centimetra,“ povedal Ing. Pavel Mikluš.
Tieto výsledky podľa jeho slov potvrdzujú, že príroda je nastavená na produkciu biomasy a lesníci by mali ísť v ústrety porastu pri produkcii biomasy, ktorú ľudia potrebujú a dokážu ju ako jedinú obnoviteľnú surovinu stopercentne bezodpadovo využiť.
Jozef Marko