Postreh: Poľnohospodárov a potravinárov počuť, lesníci a drevári mlčia
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Poľnohospodári a potravinári, združení v Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komore, najväčšej a najreprezentatívnejšej agropotravinárskej samospráve na Slovensku, sú znepokojení z vývoja situácie v agropotravinárskom sektore. Listom sa preto obrátili na predsedu vlády Slovenskej republiky, aby nepriaznivý stav urýchlene riešil. Informujú o tom na svojej internetovej stránke.
Predsedu vlády SR Igora Matoviča listom žiadajú o osobné stretnutie a diskusiu, ako s ďalším vývojom domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora vzhľadom na mimoriadnu situáciu po dôkladnom uvážení a rozhodnutí regionálnych zástupcov SPPK už nevidí inú možnosť, ako slušným a kultivovaným spôsobom upozorniť na pretrvávajúcu krízu v rezorte než rokovaním priamo s premiérom krajiny. Po mnohých diskusiách s vedením Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR totiž dospela k záveru, že súčasné vedenie MPRV SR nevie priniesť relevantné a konkrétne riešenia stavu. Naopak, svojimi prezentovanými vyjadreniami o forme a spôsobe zmien poľnohospodársku a potravinársku verejnosť rozdeľuje a vnáša medzi ňu zbytočnú nervozitu.
„Od nového vedenia ministerstva sme mali veľké očakávania. Dúfali sme, že začne vyberať z rakvy tú pomyselnú mŕtvolu slovenského agropotravinárstva. Opak je však pravdou. Kroky súčasného vedenia ministerstva podľa nás úplne nezmyselne zatĺkajú do rakvy ďalšie klince,“ ostro kritizuje vedenie ministerstva pôdohospodárstva predseda SPPK Emil Macho.
Zo stretnutí s odbornými lesnými hospodármi, lesníkmi a vlastníkmi lesov takisto cítiť nenaplnenie veľkých očakávaní od ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a jeho tímu. Rieši podľa nich iba marketingovo vďačné prírode blízke obhospodarovanie lesov a zákon o poľovníctve. Postupujúci rozpad horských smrečín akoby na Slovensku pre politikov a štátnych úradníkov ani neexistoval. Nehovoriac už o ďalších vážnych problémoch nášho lesného hospodárstva – postavenie odborného lesného hospodára, ktoré nezodpovedá kľúčovému významu tejto pozície, poddimenzovaná štátna správa lesného hospodárstva, nadradenie ochrany prírody nad odborné obhospodarovanie lesov, zákon o verejnom obstarávaní, ktorý nevyhovuje potrebám lesníckej prevádzky vo vzťahu k včasnému spracovaniu kalamít a taxácia, ktorá za súčasných podmienok nemôže stíhať dostatočne kvalitne pripravovať programy starostlivosti o les. Takto vníma prioritné problémy lesnícka prax.
Spracovatelia dreva takisto registrujú nepriaznivý vývoj, spôsobený zdravotným stavom smrečín v dôsledku vetrových a podkôrnikových kalamít, sucha a ďalších škodlivých činiteľov, ďalej ochranárskym presadzovaním bezzásahového režimu s cieľom dosiahnuť ho až na desiatich percentách výmery lesných porastov na Slovensku a o dopadoch takzvaného moderného lesníctva na drevospracujúci priemysel ani nehovoriac.
Napriek tomu Slovenská lesnícka komora, Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky a Zväz celulózo-papierenského priemyslu Slovenskej republiky nebijú na poplach tak, ako Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Pravdepodobne sa spoliehajú na to, že sa s týmto manažérskym vedením agrorezortu a politickým vedením krajiny dohodnú na riešení svojich problémov bez toho, aby verejne prezentovali reálne problémy, hrozby i svoje aktivity a išli tak s bubnom na zajace. Nuž, uvidíme, ktorá taktika bude úspešná a či vôbec...
Jozef Marko