Postreh: Ľudia, ktorí pracujú v lese hovoria, že neplašia zver a vtáky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vo verejnosti je rozšírený názor, že stroje do hory nepatria, pretože rušia lesnú zver a vtáky, poškodzujú pôdny kryt a spôsobujú eróziu. Minulý týždeň mi furmani a pilčíci vo Vysokých Tatrách povedali, že nikdy nepozorovali, že by kvôli motorovej píle alebo traktoru vymizli z lesných porastov, v ktorých spracovávali kalamitu, zástupcovia našej fauny, či už operení alebo osrstení.
Z rozpravávania dlhoročného skúseného sokoliara viem, že existuje mnoho dôkazov o tom, že samice vzácnych dravcov, hniezdiace vysoko v korunách stromov, neopustili znášku alebo mláďatá kvôli tomu, že v ich blízkosti pracovali ľudia s lesnou technikou pri obnove alebo výchove porastov.
Dnes mi hovorili o svojich skúsenostiach operátori harvestorového uzla – malého kolesového harvestora a vývoznej súpravy, ktorí aktuálne realizujú prebierku v smrečinách v lokalite Kolváč pri Hranovnici na Spiši. Jaroslav Gašperan otec a Jaroslav Gašperan syn pracujú s touto modernou a výkonnou technológiou už niekoľko rokov a v horách zažili pri práci všelijaké situácie - aj v kontakte s lesnou zverou.
„Nedávno sa nám stalo, že sme tu pracovali a neďaleko nás sa celý deň popásali jelene, ktorým vôbec nevadil hluk motorov. Zo stroja som neraz videl vlka alebo rysa, ako sa k nám priblížili. Mám nahraté video vlka, ktorý prišiel na desať metrov od stroja a až keď som z neho vystúpil, tak odbehol. Medveďa sme mali od nás na päť metrov. Myslím, že keď zvieratám nevadí potulovať sa po okrajoch miest alebo sídlisk, tak si zvykli aj na to, že človek pracuje v lese a narobí pritom aj trochu hluku,“ povedal Jaroslav Gašperan ml.
Každú približovaciu linku, širokú maximálne dva a pol metra, operátori harvestorového uzla vo vychovávanom poraste dôkladne vystelú čečinou, takže týmto šetrným spôsobom práce a pohybu techniky v lese určite nespôsobujú poškodenie pôdneho krytu a nenapomáhajú erózii.
Jozef Marko