Postreh: Deti, les, drevo, lesná pedagogika a dopovedanie príbehu o význame lesníckej práce
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na facebookovej stránke LES & LETOKRUHY som si prečítal informáciu o tom, že banskobystrickí mestskí lesníci sa venujú lesnej pedagogike s veľkým odhodlaním vštepovať deťom lásku k prírode a porozumenie pre prácu lesníkov. Zo série fotografií lesníka s deťmi ma osobitne zaujala tá, na ktorej spoločne sedia na zasnežených vyťažených stromoch na odvoznom mieste.
Na zábere sa všetci usmievajú, takže deti zrejme nevnímajú ako problém, že sedia na vyrúbaných stromoch. A ani nepovažujú lesníka za drancovateľa lesa a vraha stromov, pretože školený lesný pedagóg im určite zrozumiteľne vysvetlil, že les treba pestovať i obnovovať. Pretože my všetci potrebujeme denne z lesov získať kvalitné drevo. Drevo, ktoré nás ľudí sprevádza obrazne i doslova od kolísky po hrob. Drevo, ktoré dokážeme získať z prírody ako jedinú obnoviteľnú surovinu.
Ak budúci lekári, učitelia, robotníci, vodiči, analytici, úradníci, politici atď. už v rannom veku pochopia, že príbeh lesa je okrem čistého vzduchu, pitnej vody, zdravej klímy, lesných plodov a úžasného relaxu aj príbehom kvalitného dreva, ktoré potrebuje ľudská spoločnosť na to, aby mohla prežiť a že takéto kvalitné drevo je možné získať len zo zdravých a zelených lesov, odborne obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom lesníkmi, potom naplno porozumejú významu lesníckej práce.
Preto je dôležité, aby lesná pedagogika dopovedala deťom a mladým ľuďom príbeh lesa o význam kvalitného dreva. O spôsob jeho ťažby, spracovania a výroby kvalitných výrobkov dennej potreby, ktoré nás všetkých obklopujú po celý život.
Jozef Marko