Postreh: Čítanie odborného časopisu LES v socializme a v demokracii
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred viac ako 67 rokmi, vo februári 1954, dostali všetky polesia zo Správy lesného hospodárstva v Trenčíne úradný prípis s informáciou, že od 1. januára 1954 začal vychádzať odborný časopis LES, ktorý je pokračovaním časopisu POĽANA. Ten zanikol 31. decembra 1953. „Časopis LES je pokračovaním tradície POĽANY, je časopisom predovšetkým lesného hospodárstva a preto je našou povinnosťou, aby sme tento časopis čo najviac podporovali a z neho vedomosti čerpali,“ píše sa v úvode listu.
Nasleduje stať prípisu, nad ktorou sa niektorí súčasníci pousmejú a iných pobúri: „Očakávame, že tento časopis si objedná nielen každý vedúci polesia, ale aj pridelení lesníci. Vedúci polesí si musia vo svojom vlastnom záujme časopis objednať, lebo je nemysliteľné, aby v službe mohli držať krok s novými prúdmi a bez ďalšieho vzdelávania sa mohli ostať na vedúcom mieste.“
„Druhým vysoko odborným časopisom je LESNICKÁ PRÁCE. Očakávame, že aj tento odborný časopis si všetci vedúci polesí objednajú, lebo predplatné tohto časopisu je 28,80 Kčs na celý rok. Dňa 15 tohto mesiaca polesia predložia výkazy o tom, ktorý zamestnanec si z uvedených časopisov priamo na svoj náklad objednal,“ píše sa v závere úradného prípisu.
Zo strany štátnych úradníkov to ale nebolo ešte všetko. V novembri 1954 listom oznámili opäť všetkým polesiam, že každý mesiac budú vykonávané konzultácie so zamestnancami, tak s vedúcimi polesí, ako aj s pridelenými lesníkmi o článkoch uverejnených v odborných časopisoch LES a LESNICKÁ PRÁCE. „Očakávame preto, že každý zamestnanec bez výnimky si tieto časopisy objedná a tiež si ich obsah preštuduje,“ dodáva autor listu.
Skúsme si odmyslieť formu týchto listov, zodpovedajúcu ére socializmu s vládou jednej strany a zauvažujme nad obsahom. Myslím, že takéto zamyslenie vôbec nie je márne ani v ére demokracie a slobodného rozhodovania. Skôr naopak.
Jozef Marko