Postreh: Certifikované lesy nemôžu byť drancované ani vykrádané
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Aj na Slovensku máme udržateľné lesy s certifikátom FSC. Je to záruka, že sa nedrancujú. Takto nazvala svoju včerajšiu správu Slovenská tlačová agentúra SITA po tom, ako prevzala, doplnila a zverejnila tlačovú správu, vydanú spoločnosťou PRO POPULO Poprad. V jej úvode cirkevní lesníci jasne zadeklarovali, že obhospodarujú takmer 13 000 hektárov lesov Spišského biskupstva, na celej výmere certifikovaných schémou FSC. Zaväzuje ich to k hospodáreniu podľa princípov trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. V praxi to znamená, že nezávislí audítori z certifikačných orgánov prísne a pravidelne posudzujú, či hospodárenie spoločnosti PRO POPULO Poprad v lesoch Spišského biskupstva zodpovedá ekologickým, ekonomickým a sociálnym štandardom podľa medzinárodne uznaných kritérií.
Takže v agentúre SITA presne pochopili, čo certifikácia lesov reálne znamená. Je garanciou kvalitného hospodárenia a dôveryhodného hospodára, čiže lesy v jeho správe nemôžu byť ani drancované, ani vykrádané. A takto je certifikovaná a prísne audítovaná obrovská výmera lesov na Slovensku. Systémom PEFC to bolo v roku 2018 až 60 percent, teda 1,2 mil. ha lesov. Systémom FSC je certifikovaných 17 subjektov vlastníkov a obhospodarovateľov lesov. ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov na Slovensku na sociálnej sieti zareagovala na zverejnené informácie o certifikácii upozornením, že ich regionálny člen Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov je dlhodobý líder v procesoch FSC.
„Už od roku 2003 píše úspešnú históriu cesty, ktorou chce dlhodobo prispieť k environmentálne zodpovednému, sociálne prínosnému a ekonomicky životaschopnému obhospodarovanie lesov, vytvorením podmienok pre neštátne lesnícke subjekty nielen na Gemeri, ktoré zdieľajú hodnoty presadzované v systéme – skupinovej certifikácie FSC. Je na škodu, aj našim lesom, že štát nevyužíva možnosti podpory takéhoto hospodárenia v lesoch, účinne nemotivuje obhospodarovateľov na jednej strane, a na druhej strane samotný štát a ostatný verejný sektor robí veľmi málo pre to, aby dopyt po výrobkov vyrobených z dreva, vyprodukovaného v lesoch obhospodarovaných v tomto systéme, bol zo strany verejných inštitúcií zásadný. Položme si otázku, koľko verejných inštitúcii používa takéto výrobky a pri obstarávaní dodávok použil prvky zeleného verejného obstarávania?,“ uvádza sa na facebookovej stránke ÚNIE.
Lesníci sú pravidelne a prísne kontrolovaní nezávislými audítormi, či dodržiavajú medzinárodné štandardy hospodárenia podľa oboch certifikačných schém – PEFC aj FSC. To je silný argument, ktorý ale zatiaľ málo využívajú v komunikácii s verejnosťou a proti tým, ktorí neustále dookola omieľajú floskulu o tom, ako lesníci naše lesy drancujú a vykrádajú.
Jozef Marko