Postreh: 22. máj – Medzinárodný deň biodiverzity. Prečo sa nepochválime, že máme najvyšší národný index biodiverzity v Európe?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Tohtoročný Medzinárodný deň biodiverzity 2021 si pripomíname sloganom Sme súčasťou riešenia pre prírodu (We are part of the solution For nature), ktorý je pokračovaním podnetu vytvoreného v minulom roku v rámci témy Naše riešenia sú v prírode (Our solutions are in nature). Informáciu zverejnila Štátna ochrana prírody SR na svojej internetovej stránke.
Uvádza v nej, že Medzinárodný deň biodiverzity 2021 poukazuje na to, že biodiverzita je odpoveďou na niekoľko výziev v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, je základom na ktorom môžeme stavať pri hľadaní prírodných riešení ohľadom klímy, zdravotných problémov, bezpečnosti potravín a vody, či udržateľného živobytia. 22. máj je dňom prijatia textu Dohovoru o biologickej diverzite (22. máj 1992), každoročne venovaný inej téme. Cieľom Medzinárodného dňa biodiverzity je zvýšiť úroveň pochopenia a povedomia širokej verejnosti o biodiverzite ako takej.
„Biodiverzita je rozmanitosť a bohatstvo živých foriem mikroorganizmov, rastlín a živočíchov na úrovni genetickej a druhovej a rozmanitosti ich prirodzených alebo umelých stanovíšť. Predstavuje živú prírodu, ktorá obklopuje a dopĺňa ľudskú spoločnosť a súčasne bohatosť a pestrosť prírodných zdrojov využívaných na jej rozvoj. Biologické zdroje, ktoré ľudská spoločnosť využíva sú jej neoddeliteľnou súčasťou a na ich ochranu vstúpil 29. decembra 1993 do platnosti Dohovor o biologickej diverzite (Convention on Biological Diversity).
Na implementáciu Dohovoru o biologickej diverzite na Slovensku boli prijaté nasledovné dokumenty Národná stratégia ochrany biodiverzity na Slovensku a Aktualizovaná stratégia ochrany biodiverzity do mroku 2020 dopĺňa a aktualizuje Národnú stratégiu ochrany biodiverzity na Slovensku s cieľom vytvoriť politický rámec pre zastavenie trendu straty biodiverzity a urýchliť prechod SR ako členskej krajiny EÚ na zelenú ekonomiku, ktorá dokáže účinnejšie využívať prírodné zdroje v zmysle stratégie Európa 2020 a reflektuje všetky koncepcie, stratégie, plány a programy schválené a platné v SR, ktoré majú akýkoľvek vzťah k ochrane a využívaniu biodiverzity,“ píše sa na internetovej stránke Štátnej ochrany prírody SR.
Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR, ktorý túto informáciu spracoval, akosi pozabudol vyzdvihnúť veľmi dôležitý fakt, o ktorom sme na portáli Lesmedium.sk už informovali – Slovensko má najvyšší národný index biodiverzity v Európe. Kto vie, prečo...?
Jozef Marko