Poslanci prelomili veto hlavy štátu a schválili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny: Zjednodušený výrub drevín
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Poslanci Národnej rady SR prelomili veto hlavy štátu a včera opätovne schválili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. Do parlamentu ju vrátila ešte predchádzajúca prezidentka Zuzana Čaputová. Novela má priniesť viaceré zmeny v oblasti výrubu drevín. TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk.
„Po novom sa nebude súhlas na výrub vyžadovať na stromy s obvodom kmeňa do 60 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 20 štvorcových metrov, ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na pozemkoch, ktoré sú územným plánom obce určené na zastavanie. Súhlas nebude treba ani pri stromoch s obvodom kmeňa do 90 centimetrov meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou a súvislých krovitých porastoch s výmerou do 200 štvorcových metrov, ak ide o dreviny rastúce za hranicami zastavaného územia obce.
Takisto sa nebude súhlas vyžadovať ani na stromy s obvodom kmeňa do 80 centimetrov, meraným vo výške 130 centimetrov nad zemou, a súvislé krovité porasty s výmerou do 100 štvorcových metrov, ak ide o drevinu rastúcu v zastavanom území obce na pozemkoch, ktoré nie sú územným plánom obce určené na zastavanie. Súhlas nebude treba ani na výrub krovitých porastov, ak rastú vo viniciach, a to na účel výsadby nového viniča. Taktiež ani na krovité porasty, ak rastú na svahom tvorenom medziradí ovocných sadov a viníc,“ píše portál Teraz.sk.
Pri zámere vyrúbať drevinu, ktorá rastie na území s druhým alebo tretím stupňom ochrany, bude povinné to písomne oznámiť orgánu ochrany prírody pred plánovaným uskutočnením výrubu. Orgán môže do 15 pracovných dní túto činnosť obmedziť, zakázať alebo určiť podmienky jej vykonania, ak to vyžaduje záujem ochrany prírody a krajiny. „Ak orgán ochrany prírody v ustanovenej lehote stanovisko nevydá, považuje sa za súhlasné," píše sa v novele.
Podľa podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu pomôže právna úprava zlepšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska, biodiverzitu aj starostlivosť o krajinu. „Ak trvalo niekedy aj desať rokov kvôli správnym konaniam, do ktorých sa nabúravali mimovládne organizácie, získať povolenia, aby poľnohospodár mohol odstrániť náletové dreviny a vyčistiť poľnohospodársku pôdu, tak odkazujete poľnohospodárom, že nechceme, aby ste na pôde pestovali slovenské plodiny, chceme dovážať skleníkové zo zahraničia. Tento prístup hádzania polien pod nohy poľnohospodárom, ovocinárom a vinohradníkom sa skončil. Parlamentom schválená novela zákona o ochrane prírody prináša jednoduchší výrub drevín bez zbytočného byrokratického zaťaženia ľudí starajúcich sa o krajinu, ale aj o svoje záhradky,“ povedal na webe envirorezortu Tomáš Taraba.