Poľovnícke aktuality: Africký mor ošípaných sa rozšíril do ďalšieho okresu. Prikrmovanie lesnej zveri v zime má svoje pravidlá
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred vianočnými sviatkami bol potvrdený národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uloveného diviaka v okrese Veľký Krtíš. Ide o prvé potvrdenie výskytu v danej oblasti, ktorá bola doposiaľ bez výskytu tejto nákazy. Diviak bol ulovený v poľovnom revíri Bučina Dolná Strehová, cca 3 km od slovenskej/maďarskej hranice. Na maďarskej strane je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov. Informáciu zverejnila na svojej stránke Slovenská poľovnícka komora.
Diviak bol vyšetrený v rámci povinného aktívneho monitoringu a vyšetrovania diviačej zveri v danej oblasti z dôvodu zaradenia danej oblasti do vysokorizikovej zóny. Vysokoriziková zóna bude následne preklasifikovaná za zónu infikovanú, ktorej rozsah bude stanovený aj vo vykonávacom rozhodnutí Európskej Komisie a publikovaný v Úradnom vestníku EÚ.
Ďalšou aktuálnou poľovníckou témou je prikrmovanie lesnej zveri v zime. Málo ľudí vie, že ak chcú zveri v zime pomôcť, mali by osloviť užívateľa poľovného revíru. Ten rozhodne, zabezpečí prevzatie kvalitného krmiva a predloží ho na krmovisko pre zver. Pre TASR to povedala hovorkyňa štátneho podniku LESY SR Marína Debnárová.
"Neodporúča sa prikrmovanie zveri ľuďmi, keďže lákajú zver do blízkosti obydlí a následne táto zver môže spôsobovať škody, napríklad na ovocných stromoch," cituje na stránke Teraz.sk M. Debnárovú agentúra TASR.
Prikrmovanie zveri zabezpečuje užívateľ poľovného revíru, poľovnícka organizácia, cez svojich zamestnancov a členov. Tí predkladajú zveri kvalitné krmivá. Podľa hovorkyne ide o objemové (seno, senáže), jadrové (kukurica, jačmeň, ovos, pšenica), respektíve dužinaté krmivo (repa, jablká).
"Krmivo je dostupné na zriadených a schválených krmoviskách, kde sú senníky, stoly, válovce, soľníky a podobne. Krmivá sa predkladajú do takto zriadených zariadení, aby sa predišlo ich znehodnoteniu," vysvetlila pre TASR M. Debnárová. Zdôrazňuje, že poľovníci v žiadnom prípade nepredkladajú krmivá vo veľkých množstvách na zem, aby nedošlo k jeho znehodnoteniu: "Zaparilo by sa, nastúpili by plesne a následnou konzumáciou by zver trpela tráviacimi problémami.“
S prikrmovaním sa začína v čase núdze. "To znamená, že príslušný okresný úrad určí obdobie času núdze, napríklad od 1. decembra do 31. marca, v závislosti od poveternostných podmienok, respektíve od výšky snehovej pokrývky," dodala M. Debnárová.