Poľovníci, rybári a strelci: panika zo šírenia olova v prírode je zbytočná
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Predstavitelia Slovenskej poľovníckej komory, Slovenskej asociácie dynamickej streľby, Slovenského streleckého zväzu a Slovenského rybárskeho zväzu podpísali spoločné vyhlásenie a ako zástupcovia niekoľkých stoviek tisíc členov menovaných organizácií, ich sympatizantov a podporovateľov, naliehavo vyzvali vládu Slovenskej republiky, dotknuté ministerstvá a ministrov k budúcemu včasnému rokovaniu, ktoré buď zamedzí alebo bude úplne eliminovať pokusy Európskej komisie, prípadne Európskej agentúry pre chemické látky (ECHA), o úplný zákaz olova v olovených strelách a rybárskych olovkách. Tlačovú správu o výzve poskytol médiám hovorca Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.
Uvádza sa v nej, že signatárske organizácie sú presvedčené o tom, že chystané zákazy olova nemôžu byť efektívne, prínosné a teda zároveň aj rešpektované, ak vznikli len na teoretických znalostí, bez zohľadnenia praktických skúseností, bez dostatočnej celospoločenskej diskusie odbornej i širokej verejnosti, bez znalosti bezpečnostných, ekonomických a ostatných vplyvov na spoločnosť a prírodu. V Českej republike podporilo petíciu proti zákazu olova viac ako milión občanov.
„Panika zo zbytočného šírenia olova do prírody je neopodstatnená, pretože olovo nie je umelo vyrobená chemická zlúčenina, ale ide o prírodný prvok, ktorý sa vyskytuje úplne bežne a hojne v zemskej kôre v miliardách ton v rudách a horninách. Dokonca podľa archeológov patria olovené artefakty k vôbec najlepšie zachovaným kovovým predmetom. Logicky to znamená, že sa olovo ani po stáročia "nerozpúšťa". Dokazujú to napr. kykladské olovené plastiky staré vyše 4 000 rokov a u nás konkrétne nálezy olovených krížikov a luníc z doby Veľkej Moravy, na ktorých sa detailne zachovala aj jemná reliéfna výzdoba,“ je uvedené v tlačovej správe.
Spoločné vyhlásenie bude za spomenuté organizácie a občanov SR zaslané Prezidentke Slovenskej Republiky, Ministerstvu obrany Slovenskej Republiky, Ministerstvu vnútra Slovenskej Republiky, Ministerstvu životného prostredia Slovenskej Republiky, Európskej komisii a Európskej agentúre pre chemické látky (ECHA).