Poľovníci odpovedali na výzvu mimovládnych organizácií: Pomôžte ľuďom na vidieku žiť a podporte manažment synantropných druhov zveri vrátane vlka
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Slovenská poľovnícka komora odpovedala na svojej internetovej stránke mimovládnym organizáciám na žiadosť k nestrieľaniu vlkov a uverejnila aj žiadosť mimovládnych organizácií, na ktorú zareagovala. Aktivisti sa obrátili na na poľovnícke organizácie s naliehavou prosbou ako na organizácie, ktorým záleží na budúcnosti slovenskej prírody. Vyzvali ich, aby sa postavili za ochranu vlka, ktorý je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou prírody a jedinečným symbolom našich lesov.
„Vážení zástupcovia mimovládnych organizácií, sme radi, že nás radíte medzi organizácie, ktorým záleží na budúcnosti slovenskej prírody a považujete nás za partnerov pri jej ochrane. Ubezpečujeme Vás, že nám záleží na kvalite životného prostredia a zachovaní všetkých pôvodných druhov živočíchov žijúcich v našej prírode.
Dôkazom toho sú aj populácie veľkých mäsožravcov, ktoré sa na našom území od nepamäti nepretržite lovili a napriek tomu, či práve vďaka tomu, si zachovali svoju vitalitu, početnosť a akceptáciu vidieckym obyvateľstvom. Turbulencie vyvolali len krátke obdobia v nedávnej minulosti, keď z dôvodu politickej situácie bol ich lov zakázaný, čo vnieslo medzi obyvateľov vidieka strach o existenciu a v niektorých prípadoch aj o holý život.
Preto sa na Vás obraciame s naliehavou prosbou. Podporte život na vidieku, vidiecke aktivity a prírodný spôsob života, ktorý je pre človeka najprirodzenejším spôsobom bytia tým, že podporíte manažment synantropných a potenciálne synantropných druhov živočíchov. Je to napríklad jelenia a diviačia zver, kde je lov povolený, ale aj medveď, vlk, bobor, vydra, kormorán, krkavec a pod. Tieto druhy boli v minulosti v Európe takmer vyhubené, nie pre trofej, ale preto, že sa v ich susedstve nedalo žiť. Ich absolútna ochrana mala význam vtedy, keď boli ohrozené vyhubením. V súčasnosti nejde o ohrozené druhy.
Pre niektoré druhy boli vypracované manažmentové plány schválené ministerstvom a akceptované Európskou komisiou, ktorých súčasťou bol aj regulovaný lov. Pre názory niektorých politických predstaviteľov sa od ich plnenia ustúpilo. Takýto manažmentový plán bol vypracovaný aj pre vlka dravého.
Pracovná skupina odborníkov zostavená MPRV SR stanovila kvótu vo výške nepresahujúcej 10 % populácie, Národné lesnícke centrum monitoruje populáciu vedeckými metódami cez reprodukčné páry a poznáme dynamiku prírastku. Škody vlkom preukázateľne rastú nielen na hospodárskych zvieratách, ale je už ohrozené aj genetické jadro našej karpatskej populácie jelenej zveri.
Preto sa na Vás ešte raz obraciame s naliehavou prosbou, pomôžte ľuďom na vidieku žiť. Podporte manažment synantropných druhov zveri. Aj vlk je potenciálne synantropný druh. Ak sa nebude loviť dlhšie obdobie, stratí pred človekom rešpekt, začne obchádzať ľudské sídla, hospodárstva a križovať turistické trasy tak, ako to začal robiť medveď.
Proces synantropizácie vlka už v krajinách na sever a západ od nás prebehol. Aj preto sa krajiny EÚ rozhodli preradiť vlka z prísne chránených živočíchov medzi chránené živočíchy, ktoré možno za určitých podmienok loviť,” uviedlo Prezídium Slovenskej poľovníckej komory.