Politológ pre portál NášVidiek.sk: Z demisie ministra Mičovského sa stala fraška
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Z demisie ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského sa stala fraška. Pre portál NášVidiek.sk to povedal politológ Tomáš Koziak po protichodných krokoch Mičovského. Ten 31. mája podal demisiu, v pondelok 7. júna oznámil, že ju sťahuje. Predpokladalo sa, že prezidentka so súhlasom premiéra Eduarda Hegera takémuto kroku vyhovie.
Predseda vlády napokon uzol okolo postu šéfa agrorezortu „rozťal“. Úrad vlády oznámil, že premiér sa dohodol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou na vymenovaní Samuela Vlčana do funkcie ministra pôdohospodárstva. To znamená, že Jána Mičovského hlava štátu z funkcie odvolá a ten sa vráti do parlamentu ako poslanec. Premiér povedal, že meno nového ministra pôdohospodárstva oznámil prezidentke už minulý týždeň v piatok.
Portál NášVidiek.sk ďalej uvádza, že o Vlčanovi sa v médiách hovorilo ako o možnom nástupcovi Mičovského. Vlčan pôsobil ako jeho štátny tajomník, no ešte vlani z funkcie predčasne odišiel a stal sa poradcom bývalého premiéra Igora Matoviča pre oblasť pôdohospodárstva.
Ján Mičovský pôvodne zdôvodnil svoju demisiu ako vyvodenie politickej zodpovednosti za to, že navrhol vymenovanie Gabriely Bartoľovej za generálnu riaditeľku Slovenského pozemkového fondu. Tú polícia zadržala a obvinila z korupcie. Odchádzajúci minister Ján Mičovský uviedol, že postoj zmenil po tom, čo zaznamenal radosť niektorých ľudí, ktorí vraj strieľali šampanské. Iní mu zase vyčítali, že uteká z boja.
Ďalším dôvodom stiahnutia demisie bol návrh skupiny koaličných poslancov na odčlenenie chránených území od rezortu pôdohospodárstva a ich presun pod ministerstvo životného prostredia. Tento návrh sa podľa Jána Mičovského objavil vtedy, keď ohlásil odchod z funkcie. S návrhom sa však podľa vlastných slov nemôže stotožniť, píše portál NášVidiek.sk.
Stiahnutie demisie, ktorú oznámil Mičovský, bol netradičný krok. Ústavný právnik Peter Kresák portálu WebNoviny.sk povedal, že demisia je formálne podaná a prezidentka Čaputová rozhoduje, či ju prijme alebo neprijme. Ústavný právnik Eduard Bárány tiež uviedol, že je na uvážení prezidentky, ako sa rozhodne. Ako ďalej povedal, v prípade, že by demisiu člen vlády nezobral späť, hlava štátu takéhoto občana nemôže nútiť, aby funkciu dlhodobo zastával. „Keď sa minister rozhodne podať demisiu, prezident ju musí prijať,“ dodal E. Bárány.
Politológ Koziak hovorí, že príbeh s Mičovského demisiou vyzerá veľmi zle. „Je to veľký chaos. Toto sme tu ešte nemali a boli tu všelijaké vlády. Vyzerá to tak, že pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Nebol Mičovský dohodnutý s predsedom vlády o tom, že ide sťahovať demisiu?“ položil si otázku politológ.
Podľa neho sa demisia Mičovského stane „studnicou námetov na rôzne satirické vtipy“. „Niekto povie, že demisiu sťahuje a vzápätí predseda vlády povie, že má za neho náhradu. Pripomína to frašku,“ poznamenal Tomáš Koziak. Pre portál NášVidiek.sk hovorí, že ak by bol Ján Mičovský zostal ministrom, ešte viac by mu to ubralo na politickej sile a stal by sa ešte viac nedôveryhodným. Politilóg pripomenul, že na šéfa agrorezortu bola dlhodobo sústredná kritika nielen veľkých, ale aj malých farmárov.
„Pôsobenie pána Mičovského ukazovalo, ako keby sa viac dokázal kompetentne venovať lesnému hospodárstvu. Na čo siahol v agrosektore sa stretlo s dávkou kritiky,“ povedal Tomáš Koziak. Podľa neho po politickej stránke bolo stiahnutie demisie príznakom toho, ako keby si Ján Mičovský nebol istý v tom, čo robí.