Polemizujú o počtoch strážcov prírody
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR čelia kritike ochranárskych organizácií a združení, ktoré označujú znižovanie stavov profesionálnych strážcov prírody za neodborný krok.
"Záväzné počty znižovania stavov ochrancov prírody ešte nie sú definitívne, a preto verejne o nich hovori je predčasné. V porovnaní s Českou republikou, Maďarskom, či Poľskom má síce Slovensko menej ochrancov prírody, ale treba poveda aj to, že na rozdiel od týchto krajín Štátna ochrana prírody v Slovenskej republike nemá na starosti aj správu chránených území, ktorá spadá pod Štátne lesy," uviedol hovorca MŽP SR Peter Višváder.
Podľa údajov rezortu životného prostredia je v súčasnosti na Slovensku 108 profesionálnych strážcov prírody, pričom celkový počet zamestnancov ŠOP SR je 416. Rezort poukazuje na to, že ide o viac ako štvrtinu z celkového počtu zamestnancov, pričom v najväčších národných parkoch je tento podiel strážcov prírody na celkovom počte pracovníkov ešte väčší.
"Pritom strážcovia prírody plnia z celkových úloh štátnej ochrany prírody asi 10 percent, zvyšok pripadá na odborných pracovníkov. Možno teda poveda, že ochrana prírody je poddimenzovaná najmä pokiaľ ide o odborných pracovníkov," uviedol P. Višváder.
Znižovanie počtu zamestnancov ŠOP SR podľa neho vychádza z uznesenia vlády. Vládne uznesenie sa pritom týka všetkých organizačných jednotiek, ústredia, správ národných parkov, aj správ chránených krajinných oblastí,
a všetkých profesií, teda ako odborných pracovníkov, tak aj strážcov prírody.
Rezervy pri ochrane prírody v teréne vidí ŠOP SR v spolupráci strážcov prírody s inými druhmi stráže napríklad s lesnou strážou, či poľovnou strážou, ale aj s ochranárskymi organizáciami. Strážcovia prírody tvrdia, že podľa predbežných informácií Tatranský národný park má prís o piatich, NAPANT o štyroch strážcov a prepúša sa bude aj na ďalších pracoviskách.
"Znižovanie stavu už aj tak nedostatočného počtu profesionálnych strážcov prírody, považujeme za nekoncepčný a neodborný krok, ktorý opä len napomôže k jednoduchšej devastácii našej prírody," povedal člen
dobrovoľnej stráže prírody Marek Brinzík.
"To, čo sa v súčasnosti deje v rezorte ministerstva životného
prostredia, je jednoznačným signálom o nekompetentných
rozhodnutiach," dodal predseda Klubu stráže prírody Ján Dobšovič.
(tasr)