Podľa Slovenskej poľovníckej komory môže byť na Slovensku 2 500 medveďov: Rétoriku poľovníkov začína preberať aj envirorezort
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Poľovník Kaššák: Medveďov je toľko, koľko ich dokáže uživiť prostredie. Vzoriek bolo málo. Článok s týmto titulkom uverejnil včera portál Pravda.sk. V jeho úvode autorka píše, že k počtu medveďov na Slovensku majú určite čo povedať aj poľovníci. Tí sú v lese stále a veľmi dobre vedia odhadnúť, čo sa v ich revíroch deje. Aj oni hovoria, že počet odobraných vzoriek nebol určite postačujúci. Pravda požiadala o vyjadrenie Slovenskú poľovnícku komoru (SPK), za ktorú hovorí ich hovorca Alojz Kaššák.
Čo hovoríte na zistenia Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe?
„Keď odznela informácia, že Štátna ochrana prírody SR poskytla Univerzite Karlovej v Prahe 2 000 vzoriek, tak naša prognóza bola, že z tohto množstva vzoriek bude možné diagnostikovať maximálne 1 000 kusov medveďov, čo sa aj potvrdilo.“
Robíte nejaké svoje vlastné sčítanie? Akým spôsobom? Koľko medveďov je podľa vás na Slovensku?
„Sčítanie zveri robia naši členovia, užívatelia revírov v rámci svojich poľovníckych revírov. Tieto výsledky sú na základe pozorovaní členov užívateľov poľovných revírov, záberov z fotopascí, zisťovaním stôp, ale najmä vizuálnym pozorovaním počas celého roka.
Tieto údaje sa zhromažďujú u poľovníckeho hospodára, ktorý ich zaznačí do výkazu o stavoch zveri v danom poľovnom revíri, ktoré sú potom prostredníctvom okresných úradov, odborov pozemkových a lesných poskytované na spracovanie Národnému lesníckemu centru.
Tieto údaje sú ešte tzv. očistené o možnú duplicitu v sčítaní. Takáto úprava nastáva hlavne u veľkých šeliem. Podľa Slovenskej poľovníckej komory môže byť na Slovensku približne 2 500 medveďov.“
Prečo sa medvede na Slovensku premnožili?
„Premnožiť nie je správny výraz. Živočíchov je toľko, koľko ich dokáže uživiť prostredie. Konkrétne pre medveďa je mimoriadne úživné. O tomto probléme hovoríme už dlhodobo, a až teraz našu rétoriku začína preberať rezort životného prostredia.
Pre medveďa sú úživné rozsiahle kalamitné plochy po lykožrútovej a veternej kalamite, ktoré zarastajú jahodami, malinami a podobne, ale hlavne poľnohospodárske plodiny, napr. kukurica je pestovaná na podhorí v kedysi zemiakárskych oblastiach. K tomu všetkému prispievajú ovocné sady a ďalšie aktivity človeka, ktoré poskytujú medveďom potravu.“
Link na celý článok: