Pochybnosti o financovaní ochrany vtáčích území
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ochrana viacerých ohrozených vtáčích druhov sa má zlepšiť. Vláda SR podľa správy TASR, uverejnenej na portály www.teraz.sk a vo viacerých masmédiach, 19. júna schválila programy starostlivosti o tri chránené vtáčie územia. Tie predstavujú súbor konkrétnych opatrení, ktoré majú za cieľ uchovať vzácne druhy v lokalitách Poľana, Slovenský raj a Chočské vrchy. Do roku 2048 si vyžiadajú asi 7,6 milióna eur, časť z nich zaplatí Európska únia.
V správe TASR sa ďalej uvádza, že programy starostlivosti by podľa Ministerstva životného prostredia SR mali prispieť k odstráneniu nedostatkov, ktoré Európska komisia vyčíta Slovensku v rámci konania o porušení zmluvy aj v prípade EU Pilot. Okrem toho majú napríklad zlepšiť súčasný nepriaznivý stav niektorých vtákov, napríklad hlucháňa hôrneho a zachovať priaznivý stav ďalších.
Program starostlivosti pri každom vzácnom vtáčom druhu podľa envirorezortu predstavuje súbor opatrení "šitý na mieru". Medzi nimi možno nájsť úplný zákaz používania pesticídov pri hniezdiskách, vylúčenie ťažby štrku pri vodných druhoch, až po zákaz zásahov do drevín. Vypracovaním týchto programov, spravidla na 30 rokov, Slovensko napĺňa svoje záväzky voči EÚ, ktoré mu vyplývajú z medzinárodných zmlúv v oblasti ochrany prírody. Celkovo sa Slovensko zaviazalo vyhlásiť 41 chránených vtáčích území, ktoré sú zaradené do európskej sústavy chránených území Natura 2000. Na príprave programov starostlivosti sa podieľajú aj ornitológovia z tretieho sektora. Okrem toho sa prerokovávajú s obcami, vlastníkmi, užívateľmi pozemkov, orgánmi štátnej správy a inými subjektmi.
Podľa Ing. Milana Ovseníka, predsedu ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska ide o hrubé zavádzanie verejnosti, pretože štát potrebuje podľa jeho slov podstatne, ale podstatne viac peňazí, ako deklaruje. „Veď na prvú majetkovú ujmu, vyplatenú za hlucháňa štát v tomto roku zaplatil za bezzásah na 22 hektároch temer 400 tisíc eur! Koľko budeme teda reálne potrebovať peňazí? Na ďalšie stovky a tisíce hektárov, na ktorých chce Štátna ochrana prírody SR vyhlásiť bezzásahový režim. Kde zoberie peniaze? Zase z eurofondov. ktoré ale končia v roku 2023? A takto sa stratili aj od roku 2024 do roku 2048 z finančných plánov na realizáciu opatrení v jednotlivých programoch starostlivosti. Toto všetko sme pripomienkovali v rámci prerokovávaní programov, upozorňovali na nereálnosť finančných plánov. aj keď sú indikatívne,“ kladie nástojčivé otázky Ing. Ovseník.
Jozef Marko