Po lesoch chcú ochranári aj lúky: Búria sa starostovia i vlastníci pozemkov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Na úradnej tabuli Ministerstva životného prostredia SR sa objavili desiatky oznámení o prerokovaní zaradenia lokalít s lúkami do národného zoznamu území európskeho významu. A vyvolali novú vlnu nevôle.
„Počúvame síce chlácholenie, veď sa stupne ochrany nezvyšujú. To je síce pravda, ale na územiach európskeho vyznamu je stupeň ochrany nepodstatný. Podstatný je program starostlivosti o takéto územie. A ten môže zásadne ovplyvniť súčasný život miestneho obyvateľstva. Lebo môže napríklad znemožniť prejazd lúkami ku rodinným domom na cholvarkoch. Nevraviac o všelijakých "inováciách", ktoré ochranári určite vymyslia v rámci "manažmentu" lúk. Pred 50-60 rokmi takto, pre ideológiu začali postupne brať ľudom hory komunisti,“ skomentoval najnovšiu aktivitu envirorezortu predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Ing. Milan Ovseník.
V hlavnej spravodajskej relácii TV Markíza bol predvčerom odvysielaný príspevok, ktorý moderátorka uviedla informáciou, že starostovia, primátori a majitelia pozemkov v okolí Štiavnických vrchov sú rozhorčení. Nahnevali ich plány ochranárov, ktorí chcú mnohé lokality zaradiť do zoznamu území európskeho významu a sprísniť tak ich ochranu.
Redaktor informáciu doplnil slovami: „Štátna ochrana prírody chce do európskeho zoznamu chránených lokalít zaradiť parcely v takmer 50 obciach. Slovensko tak má prispieť k ochrane európskeho prírodného dedičstva, najmä nížinných a podhorských kosných lúk. Starostovia a vlastníci pozemkov sú však presvedčení, že výber týchto lokalít takpovediac šili horúcou ihlou. Sú presvedčení, že všetky vzácne územia sú už teraz chránené dostatočne a ich zaradenie do zoznamu európskych chránených území bude pre obce a mestá iba obrovská záťaž.“
Po tom, ako sa v reportáži vyjadrili na túto tému starostovia a majitelia pozemkov, na obrazovke bolo zobrazené stanovisko Moniky Szabó z tlačového oddelenie ministerstva životného prostredia, podľa ktorej "zaradenie lokalít do zoznamu európskych chránených území nenaruší život v obciach. Opravy ciest, cykloturistika či jadro turizmus je pre rozvoj vidieka predsa potrebný. Označenie Natura 2000 je v krajinách EÚ značkou kvality a možnosťou pre dotácie z fondov EÚ."
Reportáž skončila informáciou, že zoznam území má schváliť vláda. Argumenty starostov a majiteľov pozemkov budú kompetentné úrady naďalej posudzovať...
Link na informáciu, zverejnenú na úradnej tabuli envirorezortu:
https://www.minzp.sk/uradna-tabula/eu-uzemia/