PLUS 7 DNÍ o ťažbe dreva v Studienci v NAPANT-e: Lesníci a ochranári našli spoločnú reč a uzavreli krehké prímerie
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Týždenník PLUS 7 DNÍ v aktuálnom vydaní uverejnil článok s titulkom Krehké prímerie: Ochranári a lesníci našli zrazu spoločnú reč v prípade výrubu v Tatrách „Momentálne na základe aktuálneho konania riaditeľa pána Babniča nemáme očakávanie, že by chcel zmeniť svoj postoj. Lebo napríklad od septembra do novembra minulého roka schválil v podstate drvivú väčšinu nahlásených ťažieb v národnom parku a v jeho ochrannom pásme. A to aj na veľmi vzácnych lokalitách s výskytom hlucháňa,“ vraví Marek Kuchta z iniciatívy My sme les s tým, že Slovensko prehralo súd s Európskou úniou, pretože sme nedostatočne chránili biotopy tohto živočícha. „A Slovensku podľa rozsudku hrozia veľmi vysoké sankcie, môže tam byť pokuta až sto tisíc eur za deň.“
Koncom decembra ťažbu stromov v Studienci prekvapujúco pozastavili. Predchádzali tomu stretnutia medzi zástupcami ochranárov a lesníkov. „Chcel by som oceniť ústretovosť Lesov SR baviť sa o ochrane tejto lokality a že sú prístupní rokovaniam. Úplne chápem, že ich lesný zákon svojím spôsobom tlačí do ťažby, ale v rámci možností sú otvorení riešeniam,“ zhodnotil Marek Kuchta.
Lesníci argumentujú, že ako správcovia lesa sú povinní prijímať opatrenia na zamedzenie šírenia škodlivých činiteľov, čo bol v tomto prípad lykožrút. „Tento zásah je preto nevyhnutný na ochranu zdravia lesných ekosystémov a prevenciu šírenia škodcu do okolitých lesov,“ uviedla Laura Tettingerová z Odboru komunikácie a marketingu štátneho podniku LESY SR.
V týždenníku PLUS 7 DNÍ dodala, že doteraz bolo spracovaných asi 1 450 kubických metrov drevnej hmoty v rámci kalamity spôsobenej podkôrnym hmyzom. „V minulosti tu prebehlo úspešné spracovanie kalamít bez negatívneho vplyvu na prírodné hodnoty, čo potvrdzuje efektivitu takéhoto prístupu. Systematickou prácou budú v týchto oblastiach vytvorené nové lesy so stabilnejšou drevinovou štruktúrou, prispôsobené na zmenu klímy,“ vyjadrila sa hovorkyňa.
V ťažbe v Studienci budú pokračovať v prípade, že si to bude situácia vyžadovať. Zdôrazňuje však, že všetky kroky vykonajú len na základe odborných odporúčaní a legislatívnych povinností. „Ak odborná organizácia ochrany prírody potvrdí reálny výskyt a lokalizáciu chránených druhov v dotknutom území, LESY SR budú tento stav po príslušnom legislatívnom konaní zo strany dotknutých orgánov štátnej správy plne rešpektovať,“ povedala L. Tettingerová.
Link na celý článok: Krehké prímerie: Ochranári a lesníci našli spoločnú reč