Platforma vyzýva vládu, aby pomohla lesom tak, ako im pomáhajú vlády v Nemecku a Českej republike
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA vyzýva Vládu SR, aby sa rovnako zodpovedne ako vlády v Nemecku a Českej republike postavila k pomoci lesom a prijala opatrenia na záchranu lesného bohatstva na Slovensku. Lesy v našej krajine potrebujú rovnakú pomoc a podporu, akej sa dostáva lesom, vlastníkom a obhospodarovateľom lesov v Nemecku a v Českej republike. V týchto krajinách už prijali prvé účinné riešenia, na Slovensku s ich prijatím ešte stále váhame, akoby si kompetentní politici a štátni úradníci u nás neuvedomovali rozsah poškodenia lesov v dôsledku klimatickej zmeny a nebývalého rozsahu vetrových a podkôrnikových kalamít.
Na Slovensku riešia podľa odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska kompetentní namiesto problému reálnej ochrany lesného bohatstva našej krajiny, ktoré je vážne ohrozené dôsledkami klimatickej zmeny, prioritne ochranu prírody a rozsah bezzásahovosti. Ale lesy sú predsa najdôležitejšou súčasťou prírody na Slovensku a ak nedostanú lesy, vlastníci a obhospodarovatelia lesov včas od štátu dostatočnú pomoc a podporu, tak tým utrpí nielen naša príroda, ale celá spoločnosť.
Platforma v dnešnej tlačovej správe ďalej uvádza, že vzhľadom na veľmi vážnu situáciu v stave lesov Nemecka konštatovala spolková ministerka životného prostredia dôležitý prínos lesov k ochrane klímy, pričom varovala, že chýbajúce živé stromy nemôžu prispieť k zníženiu emisií CO2. Tí, ktorí zalesňujú, pomáhajú budúcim generáciám. Pomoc je sociálna úloha.
Výsledkom Národného lesníckeho samitu v Berlíne, ktorý sa uskutočnil 25. septembra 2019, zvolaného spolkovou ministerkou je, že spolková vláda prijala základné tézy pre program na ochranu klímy do roku 2030, na ktorom sa zhodla skupina expertov „Pre riziká a krízové riadenie lesov a spracovania dreva“ 20. septembra. Dohoda je základom dodatočných finančných prostriedkov pre les v rámci zmeny klímy. Podľa súčasného stavu rokovaní by tieto rozpočtové prostriedky mali v nasledujúcich štyroch rokoch dosiahnuť 547 miliónov eur.
Ministerstvo pôdohospodárstva Českej republiky zverejnilo v polovici augusta informáciu, že chce súkromným a obecným vlastníkom lesov v tomto roku vyplatiť 1,5 mld. českých korún ako kompenzáciu za zníženú cenu dreva v dôsledku podkôrnikovej kalamity. Celková podpora českých neštátnych lesomajiteľov môže podľa slov českého agrorezortu presiahnuť v roku 2019 čiastku 4 miliardy českých korún.
Jozef Marko