Platforma na stretnutí s ministrom životného prostredia: Ponúkame úprimnú diskusiu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Predstaviteľov odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA (ďalej len Platforma) prijal 29. októbra v Bratislave minister životného prostredia László Sólymos. Predseda PEFC Slovensko František Štulajter na úvod stretnutia ocenil, že minister pozitívne zareagoval na žiadosť Platformy o osobné prijatie. Zástupcovia Platformy tak dostali možnosť detailne prezentovať ciele Novej stratégie trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska a základné zásady ich implementácie v praxi, ktorej výsledkom by mala byť dlhodobo platná Štátna politika pre ochranu lesného bohatstva Slovenska.
„Ponúkame úprimnú diskusiu. Naša politika nepozná strany, ale pozná realitu v našich lesoch. Hľadáme cestu a spôsob, aby lesníci a ochranári našli k sebe cestu. Máme spracovaný dokument, ktorý obsahuje konkrétne návrhy, ako tento cieľ dosiahnuť na prospech zachovania lesného bohatstva Slovenska,“ uviedol F. Štulajter.
Expert Platformy na environmentálnu politiku Július Novotný hovoril o strategických rozhodnutiach, ktoré bude potrebné urobiť. Konkretizoval tri základné zásady, aby bolo možné zrealizovať Novú stratégiu trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska: „Je nevyhnutné, aby bolo vytvorené jedno samostatné ministerstvo, zastrešujúce lesné a vodné hospodárstvo, ochranu prírody, ochranu ovzdušia a pod. Ďalej je dôležité mať spoločnú legislatívu pre obhospodarovanie lesov a ochranu prírody, pretože len jeden zákon môže vyriešiť súčasné problémy. Tretím základom efektívnej ochrany lesného bohatstva Slovenska je podľa nášho názoru spoločná štátna správa pre lesné hospodárstvo a ochranu prírody.“
Predseda Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Juraj Vanko upozornil na skutočnosť, že „rezortizmus funguje veľmi nezdravo, pritom predmet záujmu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a ministerstva životného prostredia je iba jeden. My vlastníci lesov sme ako medzi dvoma mlynskými kameňmi. Nedá sa ďalej takto postupovať, musíme konečne jasne povedať, koľko, kde a čo budeme chrániť. Minimálne 20 rokov sa iba rozprávame o aktualizácii siete chránených území. Na jej potrebe sa zhodujeme aj s mimovládnymi organizáciami. Prehodnotenie siete chránených území sa pritom dostalo do programových vyhlásení niekoľkých vlád, ale ani jedna ho nezrealizovala.“
Predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník skonštatoval, že vlastníci lesov sú vnímaní ako záujmová skupina, ktorá chce iba ťažiť z vlastníctva lesov, ale oni chcú aj chrániť prírodu. Zodpovedným prístupom k certifikácii lesov podľa medzinárodných štandardov dokazujú, že vedia hospodáriť a zachovávať hodnoty lesnej krajiny. „Choroby nepoznajú voľby, zdravotný stav lesov nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách sa zhoršuje. V Česku a Nemecku už prijímajú potrebné opatrenia, aj my na Slovensku musíme niečo urobiť, nie iba čakať. Založme čo najskôr poradný orgán, zložený z odborníkov za účasti všetkých kľúčových orgánov a inštitúcií, ktorý sa začne seriózne zaoberať neuveriteľným množstvom problémov, ktoré v lesnom hospodárstve tlačíme pred sebou.“
Minister životného prostredia L. Sólymos na stretnutí okrem iného uviedol, že ak má niekto zodpovednosť, musí mať aj kompetencie. „Môže to byť jeden rezort, ako navrhuje vaša platforma, ale za lepšie riešenie považujem, ak si lesníci a ochrancovia prírody rozdelia kompetencie a budú stanovené jasné pravidlá.“
Jozef Marko