Peripetie novely zákona o ochrane prírody a krajiny: Neschválenie návrhu v parlamentnom výbore a kritika od vedcov
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Výbor Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie na utorkovom zasadnutí neodobril novelu zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne koaličnej SNS. Členovia výboru neschválili uznesenie, ktorým mali odporučiť poslancom parlamentu, aby novelu schválili v pléne. Proti hlasovali opoziční poslanci a koaliční sa zdržali. Informovala o tom agentúra TASR na portáli Teraz.sk.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa na tlačovej konferencii vyhlásil, že rozkol v koalícii pre neodporučenie návrhu novely zákona nie je. Kritizoval mimovládne organizácie a vedcov. Ich kritika podľa neho nie je konštruktívna.
Novela z dielne poslancov za SNS je v parlamente v druhom čítaní. Upravuje aktivity, ktoré sú povolené alebo zakázané v chránených územiach. Predkladatelia ňou chcú posilniť ochranu vlastníckeho práva, zabezpečiť proporcionalitu v zásahoch do práv súkromných vlastníkov a zlepšiť transparentnosť a predvídateľnosť právnych procesov v oblasti ochrany prírody.
Návrh kritizovalo a vystúpilo proti nemu vyše 200 vedcov. Namietali legislatívne zmeny a hovorili o tom, že ohrozujú životné prostredie aj základy demokratického štátu. Vyzvali na jeho stiahnutie z rokovania parlamentu.
Zdroj: Výbor neodobril novelu zákona o ochrane prírody z dielne SNS
Komentárov
Podľa môjho názoru je zákon o Ochrane prírody od jeho vzniku v niektorých ustanoveniach postavený nad Ústavu SR. V súčasnosti jeho doplňujúce znenie a vypustené niektoré ustanovenia ,rezonujú najmä medzi dvomi skupinami odborníkov:
1. Z hľadiska vedcov, ekologických environmentalistov , ekoaktivistov a podporovateľov
z radov občanov sú zmeny protiústavné, nedemokratické
2. Na druhej strane sú poľnohospodári, lesníci, vodohospodári, ktorí sa starajú, aby správa, prevádzka aj údržba boli vykonávané podľa zákonov a noriem. O problémoch rekonštrukcie alebo budovať nové stavby sa nevyjadrujem.
Denne počúvať silného Goliáša 1. zásah do úpravy zákona je protiústavný, nedemokratický až likvidačný menený 5 krát, zdevastuje Národné parky, Európska únia nám udelí pokutu. Keď ho menil 8 krát Budaj, všetko bolo v poriadku, ochrana prírody na 100% zabezpečená, pokiaľ z europarlamentu nevydajú nejakú novú úpravu. Neustále rozosievajú strach medzi občanmi. Vaša ochranárska neznalosť sa ukazuje aj v tom, že stále predkladáte verejnosti len svoj názor z pohľadu nejakej krízy. Nie ste schopní ísť do verejnej diskusie, riešiť veci cez široký sociálny dialóg, prijímať veci odborne a profesionálne. Vrchol neznalosti problému je: Každý po vykonanej zonácii musí vedieť co môže a čo nemôže v danej lokalite robiť! Zonácia NP bude vykonaná v súlade so zákonom o ochrane prírody, bude obsahovať okrem projektu ochrany aj starostlivosť.
Zákon o lesoch poľnohospodárstve, vodnom hospodárstve, súkromné lesopasienkové spoločenstvá, urbariáty vás nezaujímajú? Stačí dodržiavať vaše, ktoré sú nadradené nad ostatné zákony?
Na strane 2. sú nie vlastnou vinou rozbití ; lesníci, poľnohospodári a vodohospodári. Nemajú vlastný štátny rezort, ktorý by v súčinnosti s inú legislatívu ich obhajoval, kontroloval dodržiavanie zákonov v praxi. Niektorí patria pod min. pôdohospodárstva, iní pod MŽP-ŠOP alebo min. hospodárstva. Zákon o ochrane prírody v súčasnej forme /bol 37 krát menený/ sa musí od základu zmeniť, obmedziť právne finančné rozhodovanie veci a presunúť na rezort lesníctvo , poľnohospodárstvo, vodné hospodárstvo podobne aj súkromné spoločenstvá. Ak nebudú zlúčené pod jeden štátny orgán bude vznikať právna neistota, napätie v spoločnosti a škody nevyčísliteľnej hodnoty.
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.