Organizované skupiny zberu zhodov jelenieho, danielieho a srnčieho parožia: Parohári spôsobujú aj uhynutie zveri z celkového vysilenia
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Hoci oficiálne smie jelenie parohy zbierať iba užívateľ poľovného revíru, poľovníci nevidia až taký problém v tom, že si ich na pamiatku nechá turista, ktorý ich nájde náhodne. Horšie je to podľa nich s tými, ktorí plašia a stresujú zver, aby na parohoch zarobili. Napísal o tom portál Košický Štandard.
Súčasťou povolenky na lov zveri je povolenie na zber zhodov. „Zhod jelenieho, danielieho a srnčieho parožia je teda majetkom užívateľa poľovníckeho revíru,“ vysvetlil pre Košický Štandard hovorca a viceprezident Slovenskej poľovníckej komory pre správu zdrojov Alojz Kaššák. „Ak niekto ide do lesa na turistiku, nájde jelení zhod, vezme si ho domov na pamiatku a urobí si z neho palicu alebo vešiak, kvázi sa nič nedeje,“ uviedol na margo informácie, že náhodný nálezca môže pri ponechaní si zhodov čeliť pokute.
Sú miesta, kde je koncentrácia jeleňov počas zimy vyššia a kde sa sústreďujú ľudia, ktorí zbierajú a hľadajú zhody na biznis, predaj. „Sú to doslova organizované skupiny, ktoré rozháňajú a preháňajú zver s cieľom nájsť zhody a predať ich a spôsobujú škody na zveri, na lesných porastoch i na poľnohospodárskych plodinách,“ povedal pre Košický Štandard Alojz Kaššák.
„Sú regióny, kde keď býva veľká snehová pokrývka, „parohári“ vytrvalo idú po stopách jeleňov v snahe nájsť zhody, ženú ich, preháňajú, rušia. Kusy sa veľakrát nájdu uhynuté z celkového vysilenia,“ uviedol hovorca poľovníkov.
Link na celý článok: Košický Štandard - Poľovníkom robia vrásky lovci jelenieho parožia. Aké sú pravidlá a zákon? (standard.sk)