Optimistické hodnotenie
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pred 6 rokmi zasiahla Vysoké Tatry veterná smrš, ktorá pováľala tri milióny stromov. Táto udalos vyvolala nielen rozdielne názory na starostlivos o chránený les, ale vytvorila podmienky aj pre unikátny výskum.
Veľká veterná kalamita vo Vysokých Tatrách zničujúco zasiahla 12 600 hektárov tatranského lesa. Zanechala 2,8 milióna kubíkov vyvráteného dreva. Na obnovu lesa sa za roky vynaložilo viac ako 10 miliónov eur. Dnes, šes rokov po, z Tatier prichádzajú optimistické správy.
"V roku 2010 môžeme konštatova veľmi pozitívny vývoj pri obnove lesa. Pomohli tomu priaznivé klimatické podmienky, keďže tento rok bolo teplejšie o dva až tri stupne oproti dlhodobému priemeru a rovnako bol aj bohatý na zrážky," hovorí Peter Fleischer z výskumnej stanice Štátnych lesov Tatranského národného parku.
Lesníci vysadili viac ako 4 milióny stromov, pritom zhruba približne rovnaká čas, druhá polovica lesa sa obnovuje prirodzeným zmladením.
Špecifický výskum po kalamite realizoval environmentalista Erik Baláž, ktorý sa postaral o rozruch v prípade Tichej a Kôprovej doliny. V nedotknutých rezerváciách strávil 500 dní: "Je tam obrovská biodiverzita, je tam, hniezdi tam veľké množstvo vtákov a rôznych ďalších chránených druhov organizmov. Z diaľky tie vyschnuté stromy môžu vyzera všelijak, ale keď človek vojde dovnútra, vidí to obrovské množstvo prirodzeného zmladenia a ten život, tak sa na to začne pozera celkom inak. Takéto udalosti netreba vníma ako katastrofy. Je to prirodzená súčas života lesa. Stromy odumierajú a rodia sa nové a je mi cou by pri tom a vidie ako vzniká nový les."
Posledným nevyriešeným problémom ostáva premnoženie podkôrnika.
(Korzár, Regina)