Ohradili sa proti šíreniu poplašnej správy
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátny podnik Lesy SR odmieta, že by zamoril lesy Národného parku Nízke Tatry chémiou a na iniciátorov tejto zavádzajúcej informácie podal trestné oznámenie kvôli šíreniu poplašnej správy.
Podporila ho Slovenská inšpekcia životného prostredia v Žiline, keď rozhodla, že Lesy SR postupovali pri realizácii revitalizačných a obranných opatrení v postihnutých smrečinách v NAPANT-e v súlade so zákonom. Prešetrenie pritom inicioval náčelník Lesooochranárskeho zoskupenia VLK Juraj Lukáč. TASR o tom informovala hovorkyňa LSR Anita Fáková.
"Štátni lesníci rešpektujú zákon a všetky obranné a revitalizačné opatrenia vykonávajú na nimi spravovanom území v rámci platnej legislatívy. Dvojnásobne to platí v národných parkoch. Použitie povolenej chemickej látky Fury 10EW, ktorá sa bežne využíva v poľnohospodárstve na postreky zemiakov, hrachu či obilnín a spåňa prísne kritériá EÚ, je dôsledok zákazu spracova po víchrici v roku 2004 všetky zničené porasty. Dnes - štyri roky po veternej smršti, evidujeme enormné premnoženie lykožrúta, ktorý začínal práve na padnutých a nespracovaných smrečinách," uviedla hovorkyňa.
Pripomenula, že oproti vlaňajšku sa zvýšil počet podkôrnika viac ako o 200 % a len v NAPANT-e evidujú dve tretiny ním postihnutých smrečín. Aj preto pristúpili LSR k opatreniam, ktoré majú daný stav aspoň čiastočne zvráti. Pritom Fáková zdôraznila, že územie NAPANT-u chemicky asanovali len okrajovo, na Liptove v Lesných správach Čierny Váh, Malužiná a Liptovský Hrádok a na Horehroní na hrebeni hôr LS Polomka, Heľpa a Pohorelá.
Štátni lesníci vykonávali od júna 2008 obranné opatrenia proti premnoženým lykožrútom a revitalizačné opatrenia ako hnojenie a vápnenie na obnovu mladých smrekových porastov v zmysle uznesenia vlády a v súlade so Stratégiou boja proti hmyzím škodcom, ktorú vypracovalo Národné lesnícke centrum (NLC) vo Zvolene.
To znamená, že v štyroch odštepných závodoch (OZ) - v Žiline, Čadci, Liptovskom Hrádku a Košiciach na 2468 hektároch aplikovali drvený dolomitický vápenec na zmiernenie kyslosti pôdy. V rámci revitalizácie na obnovu mladých porastov použili na 3501 ha v piatich OZ - Beňuš, Čierny Balog, Slovenská ¼upča, Námestovo a Rožňava neškodné, organicko-minerálne hnojivo Rokosan, vyvinuté v NLC.
"Hnojenie aj vápnenie realizovali lesníci letecky s tým, že vopred informovali okolité samosprávy a pri vstupoch do lesa osadili informačné tabule, oznamujúce revitalizačný zákrok. Obe revitalizačné látky sú pritom neškodné, jediným nedostatkom hnojiva Rokosan je jeho intenzívny maštaľný zápach," prízvukovala Fáková.
Vyše 80 % chemických postrekov realizovali pozemne a cielene na porasty najviac postihnuté lykožrútovou kalamitou. Z vrtuľníka striekali len v neprístupných oblastiach, mimo turistických centier a vodných zdrojov. Letecky tak ošetrili asi po 200 ha na Horehroní a na Liptove.
Pozemne chemický roztok aplikovali lesníci na najviac postihnutých miestach OZ Košice, Prešov, Kriváň, Čierny Balog, Rimavská Sobota, Považská Bystrica, Čadca, Revúca, Rožňava a Námestovo. Pozemne i letecky tak chemicky ošetrili 1,5 milióna kubíkov kalamitného dreva.
Podobne ako pri revitalizačných postupoch, aj v prípade chemickej asanácie informovali okolité samosprávy a pri vstupoch do lesa zverejnili upozornenia, ktoré oznamovali dátum chemického zásahu, 10-dňový zákaz vstupu a 28-dňový zákaz zberu lesných plodov.
Pre zvýraznenie zákroku sa do chemických postrekov pridávalo červené potravinové farbivo a cielene sa aplikovalo najmä na kalamitných pracoviskách. Informácie o miestach postreku zverejnili aj na webovej stránke www.lesy.sk.
Lesníci sa snažia zachráni aspoň tie smrečiny, ktoré ešte nepodľahli prírodným živlom a škodcom a ktoré ovplyvňujú kolobeh vody v prírode, regulujú zásoby pitnej vody, pohlcujú a korigujú vodu prívalovú a dažďovú. A zároveň produkujú kyslík, spevňujú svahy a sú útočiskom pre ľudí, zvieratá i rastliny.
Aj preto by bolo načase hľada spoločné riešenie a snaži sa zvráti nepriaznivý stav v lesoch. Treba odstráni napadnuté porasty a vysadi nové - už nie monokultúrne, ako to udával trend minulého režimu, doplnila A. Fáková
(lsr,tasr)