Odborníci z Platformy a politici, ktorí prijali pozvanie, diskutovali otvorene, vecne a konštruktívne
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Odborníci z Platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA sa dnes v Bratislave stretli so zástupcami siedmich politických strán. Počas trojhodinovej panelovej diskusie s nimi debatovali o návrhoch riešení odbornej platformy, ako optimálne zaobchádzať s lesným bohatstvom našej krajiny. Z pätnástich oslovených politických strán prejavili záujem diskutovať s predstaviteľni lesníctva a drevospracujúceho priemyslu zástupcovia politických strán SaS, Za ľudí, OĽaNO, Spolu, Máme toho dosť!, Sme rodina a Ľudová strana Naše Slovensko. Z ostávajúcich strán jedna poďakovala za pozvanie a ospravedlnila svoju neúčasť na panelovej diskusii. Ostatné politické strany neprejavili o dialóg s odborníkmi záujem a ani na opakované pozvanie nezareagovali...
Práve možnosť konštruktívneho dialógu, vecného komunikovania konkrétnych návrhov riešení súčasných problémov a otvoreného vyjadrenia postojov a názorov k nim vyzdvihli všetci účastníci panelovej diskusie. V jej úvodnej, prezentačnej časti, predstavitelia odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA v stručných a výstižných vystúpeniach informovali o Novej stratégii trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska ako východiska pre vypracovanie „Ústavy pre lesy„ teda legislatívneho predpisu, garantujúceho adekvátnu starostlivosť o lesné bohatstvo Slovenska vo všetkých rozhodujúcich záujmových oblastiach. Ďalej o Štátnej politike ochrany lesného bohatstva Slovenska s platnosťou do roku 2050, novom usporiadaní a využívaní funkcií lesov a ekosystémových službách, o lesoch a klimatickej zmene, stabilizácii verejného a súkromného lesníckeho sektora, ako aj o zelenej ekonomike a komplexnom spracovaní a využívaní dreva.
V diskusnej časti zaujali predstavitelia politických strán stanoviská k prezentovaným informáciám a návrhom. Z miestami emotívnej, ale vždy korektnej debaty vyplynul všeobecný záujem nájsť dohodu a prispieť k záchrane lesného bohatstva Slovenska. Zároveň sa ukázalo, že dohodnúť sa na systémových riešeniach nebude jednoduché ani po nadchádzajúcich parlamentných voľbách. Zvlášť, ak tieto riešenia nebudú založené prioritne na odborných argumentoch a rešpekte k vlastníctvu lesného majetku.
Členovia Platformy vnímajú význam stretnutia so zástupcami politických strán v tom, že ak informácie z neho privedú politické strany k premýšľaniu o obsahu Novej stratégie trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska a k využitiu tejto stratégie pri formulovaní spoločenskej dohody o lesoch, čiže Štátnej politiky pre ochranu lesného bohatstva Slovenska, tak Platforma dosiahla svoj prvý a základný cieľ.
Jozef Marko