Odborníci z CZECH FOREST think tank: Situácia je kvôli lykožrútovej kalamite stále veľmi vážna
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
CZECH FOREST think tank, ktorý je otvorenou nezávislou expertnou skupinou, podporujúcou rozvoj a prestíž českého lesníctva a jeho adaptáciu na spoločenské, klimatické a ekonomické zmeny zverejnil včera dokument, v ktorom odhaduje, že v roku 2020 bolo podkôrnikom napadnutých 35-40 mil. kubíkov smrekového dreva a škody spôsobené nízkou výkupnou cenou podkôrnikového dreva a predčasnou ťažbou porastov v dôsledku kalamít dosiahli 44 miliárd českých korún.
„I když v roce 2020 nedošlo k zásadnímu meziročnímu nárůstu objemu napadených stromů, přesto je situace stále velmi vážná. Kůrovcová kalamita se v roce 2020 díky obrovskému nasazení vlastníků a správců lesů i lesnických firem a živnostníků, ale pravděpodobně i díky průběhu počasí proti původním předpokladům zpomalila. Přesto byl rok 2020 obdobím s největší plochou lesů napadenou kůrovci v historii. Rozhodně tedy není na místě považovat kalamitu v lesích za vyřešenou. Stále hrozí riziko jejího dalšího rozvoje téměř na celém území ČR. Pokud by v roce 2021 došlo k obdobnému suchu v kombinaci s vysokými teplotami ve vegetační sezóně jako v roce 2018, bylo by patrně poškození pro smrkové porosty již fatální,“ uvádza CZECH FOREST think tank
V roku 2019 bola kalamitná ťažba zhruba 31 mil. m3 a nespracovaných zostalo ku koncu roka cca 6 mil. m3. Za rok 2020 síce ešte nie sú k dispozícii dáta Českého štatistického úradu o ťažbe dreva, ale podľa predbežných dát správcov lesov, hodnotenia situácie prostredníctvom monitorovacích letov a najmä porovnaním výsledkov analýz satelitných snímok lesov prezentovaných na www.kurovcovamapa.cz možno očakávať, že objem a plocha porastov napadnutých podkôrnikom bude vyššia oproti roku 2019.
Pre lesy priaznivejšie počasie neumožnilo podkôrnikovi vznik tretej generácií a zlepšilo vitalitu a obranyschopnosť stromov. Podarilo sa udržať vysoký objem spracovania podkôrnikových stromov a nájsť nové možnosti odbytu. Preto bude objem napadnutého dreva nižší, než sme prognózovali na začiatku roku 2020, argumentujú odborníci z CZECH FOREST think tank.
Súčasné analýzy a kvalifikované odhady podľa nich ukazujú, že plocha a s tým korelujúci objem napadnutých stromov za rok 2020 dosiahne hodnotu 35-40 mil. m3 drevnej hmoty. Ide o 30-násobok priemerných ročných podkôrnikových ťažieb za obdobie rokov 1990 - 2015. V medziročnom porovnaní analýzy satelitných snímok došlo k nárastu plochy ťažby na území Českej republiky zhruba o 25 % a plochy suchárov o viac ako 35 %.
„Dalším parametrem ukazujícím na nárůst těžby je podle prvních odhadů nárůst exportu kůrovcového dříví. Mezi hlavní kalamitní oblasti stále patří Vysočina (s celkovou zásobou smrku před kalamitou cca 57 mil. m3) a sousední kraje, ale riziko rozvoje kalamity lze vidět plošně na celém území ČR. Specifickým případem je okolí Národního parku České Švýcarsko, kde došlo k rozvoji kůrovcové gradace na celém území s následným masivním poškozením porostů v širokém okolí,“ vysvetľuje CZECH FOREST think tank.
Link na ďalšie informácie k téme od CZECH FOREST think tank: