Odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA sa dnes predstavila verejnosti
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Po tom, ako sedem organizácií vytvorilo v polovici augusta v Banskej Bystrici spoločnú odbornú platformu s názvom zACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA a zmluvu o vytvorení platformy podpísali signatári týchto subjektov - LESY Slovenskej republiky, š.p., Odborový zväz drevo, lesy, voda, PEFC Slovensko, Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Slovenská lesnícka komora, Vojenské lesy a majetky, š.p., a Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky, sa dnes v Bratislave protagonisti Platformy stretli s novinármi a prezentovali prostredníctvom nich verejnosti motívy založenia a ciele tohto zoskupenia.
„Problematiku záchrany lesov vníma naša platforma nadrezortne a nepoliticky, a tak ju bude aj presadzovať. Zastupujeme záujmy viac ako 500 tisíc vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, čo spolu s rodinnými príslušníkmi predstavuje minimálne 1,5 mil. občanov Slovenska. Ďalej reprezentujeme správcov lesného majetku štátu; členov Slovenskej lesníckej komory; viac ako 150 podnikov, zaoberajúcich sa spracovaním dreva; členov Odborového zväzu drevo, lesy, voda a 239 držiteľov PEFC certifikátov a osvedčení. Pracovníci týchto subjektov vyprodukujú pre národné hospodárstvo Slovenskej republiky ročne výnosy vo výške 3,0 až 3,5 mld. €, obhospodarujú viac ako 1,6 mil. ha lesov, zamestnávajú a vytvárajú pracovné príležitosti pre vyše 45 000 obyvateľov Slovenska, prevažne na vidieku,“ hovorí Ing. Juraj Vanko z Platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska.
Odborníci z Platformy spracovali návrh nazvaný Nová Stratégia trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska. Cieľom Platformy je vznik záväzného dokumentu - Štátnej politiky pre ochranu lesného bohatstva Slovenskej republiky. Návrh obsahuje tieto strategické ciele (priority), vrátane politických, legislatívnych a ekonomických nástrojov pre ich realizáciu.
1. Jednotná štátna politika pre ochranu lesného bohatstva Slovenska
2. Jedno centrum pre manažment lesného bohatstva štátu
3. Jeden zákon a jedna štátna správa na ochranu a využívanie lesného bohatstva štátu
4. Nový prístup k funkciám a úžitkom z lesa a zmena spôsobu obhospodarovania lesov
5. Kritická revízia chránených území a následná zmena siete chránených území
6. Vznik stabilného verejného a súkromného sektora lesného hospodárstva
7. Uplatňovanie verejných politík, podporujúcich drevo ako ekologickú trvalo sa obnovujúcu biosurovinu
8. Využitie a rozvoj „zelenej ekonomiky“
9. Zvýšenie kvality vzdelávacej a vedecko-výskumnej sféry, súvisiacej s lesným bohatstvom štátu
10. Pri všetkých uvedených cieľoch trváme na rešpektovaní nasledovných priorít:
- Rešpektovať relevantné požiadavky občianskej spoločnosti (verejnosti - daňových poplatníkov) na ekosystémové služby, poskytované lesom a lesným hospodárstvom.
- Rešpektovať dôležitosť ochrany prírodných hodnôt, súvisiacich s lesnými ekosystémami, najmä tie, ktoré sú definované v spoločnej politike EÚ pre ochranu prírody.
- Rešpektovať nevyhnutnosť cieľavedomého a cieleného odstraňovania/zmierňovania príčin hynutia lesov vplyvom klimatických zmien, posilňovania rozlohy zdravých lesov ako jedného z najvýznamnejších úložísk CO2 na planéte.
- Rešpektovať osobitosti, súvisiace s vlastníckymi právami k lesu, osobitne pri obmedzovaní obhospodarovania lesného majetku, najmä neštátnych vlastníkov.
Predstavitelia Platformy informovali na prelome augusta a septembra o založení a cieľoch Platformy osobnými listami ústavných činiteľov, deviatich ministrov dotknutých rezortov a predsedov politických strán. Dnes bola sprístupnená verejnosti aj internetová stránka www.platformaprelesy.sk so všetkými potrebnými informáciami a kontaktami.
Jozef Marko