Odborná platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska: Potrebujeme ústavu pre lesy a jedno ministerstvo prírodných zdrojov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ing. František Štulajter, CSc., koordinátor platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska a predseda združenia PEFC Slovensko dnes zaslal poslancom Národnej rady SR list, v ktorom vyjadril obavu z negatívnych dopadov poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny.
„V právnom štáte, ktorý deklaruje svoju snahu o otvorené vládnutie, takýto spôsob prípravy a tvorby zákonov nemá miesto. Tak závažná problematika s tak zásadným socio-ekonomickým dopadom sa vo vyspelých demokratických spoločnostiach nerealizuje ideologicko-politickým nátlakom, ale dôslednou a transparentnou komunikáciou odborníkov, nárokových skupín a širokej verejnosti. Lesy na Slovensku nemôžu byť spravované dvoma ministerstvami, je to neekonomické, nepraktické a odporujúce zdravému rozumu.
Prevod lesov v národných parkoch pod rezort životného prostredia je nelogický a neodôvodnený krok, pretože ponecháva bokom všetky ostatné druhy chránených území (vtáčie územia, územia európskeho významu, pralesy, prírodné rezervácie nachádzajúce sa mimo národných parkov).
Zásadným argumentom, hodným zreteľa, je skutočnosť, že ŠOP SR bola zriadená ako nezávislá odborná organizácia, ktorej úlohou je garantovať zákonnosť a odbornosť na úseku ochrany prírody a toto robí kontrolou, vypracovaním odborných stanovísk a posudkov. Preto je neprípustné, aby sama sebe vystavovala súhlasy na vykonávanie činnosti bez akéhokoľvek kontrolného mechanizmu. Prijatie novely zákona by vytvorilo precedens v európskej legislatíve.
Pre spoločnosť má význam každý les, či sa nachádza v chránenom území alebo nie, pretože poskytuje všetky benefity a preto žiadame stiahnutie poslaneckého návrhu o ochrane prírody a krajiny. Lesníci boli prvými vyhlasovateľmi chránených území. Poznajú metódy starostlivosti o les v chránených územiach a ponúkajú overené riešenia, nie ilúzie.
Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska presadzuje celostný prístup ku správe krajiny, ktorý by sa mal odzrkadľovať v legislatíve aj v zlúčení ministerstiev - potrebujeme „ústavu pre lesy“ a jedno ministerstvo prírodných zdrojov.
Zakladateľ moderného slovenského lesníctva Jozef Dekret Matejovie nám zanechal posolstvo, ktoré nás zaväzuje: Zanechajme lesy potomkom. Túto úlohu chcú slovenskí lesníci splniť so cťou,“ píše sa v liste odbornej plaformy poslancom parlamentu.