Odborná platforma: Spoločnosť sa v otázke lesov polarizuje a hory zomierajú
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Stanovisko odbornej platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA k množiacim sa petíciám o lesoch a nečinnosti politikov vo forme tlačovej správy, ktorú dnes dostali masmédiá, zverejňuje portál Lesmedium.sk v plnom znení.
Odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA so znepokojením sleduje aktuálne pribúdajúci počet petícií o lesoch (za záchranu pralesov, proti zonácii Národného parku Muránska planina a Mor ho za záchranu lesa, vody, v procese klimatických zmien a odstránenie ohrozenia človeka v prírode). Vníma ich ako dôsledok neschopnosti a neochoty politikov nájsť, alebo aspoň spoločne s vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov, so štátnymi ochrancami prírody a ekologickými aktivistami hľadať riešenie dlhoročného konfliktu rôznych prístupov lesníkov a ochranárov k hospodáreniu v lesoch. Tento konflikt dvoch rôznych záujmových skupín, ktoré majú ale v konečnom dôsledku rovnaký záujem - záchranu lesného bohatstva Slovenska, sa tak vinou politikov prehlbuje, vyostruje a rozdeľuje na dva tábory aj celú našu spoločnosť. A slovenské hory sa tomuto konfliktu iba bezmocne prizerajú, doplácajú naň a potichu umierajú.
„Odborná platforma ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA pred parlamentnými voľbami aj po nich ponúkla niekoľkokrát a rôznymi formami politickým stranám konkrétne strategické a systémové riešenia v spracovaných komplexných dokumentoch, ktoré môžu prispieť nielen k vyriešeniu konfliktu medzi vlastníkmi a obhospodarovateľmi lesov na jednej strane a ochrancami prírody a ekologickými aktivistami na strane druhej, ale môžu významne napomôcť k prijatiu jednotnej štátnej politiky pre záchranu lesného bohatstva Slovenska.
Politici však na návrhy platformy nezareagovali s vážnosťou a zodpovednosťou, akú si aktuálny zdravotný stav lesov na Slovensku vyžaduje a odvolávali sa pritom na to, že nepoznajú spoločenskú objednávku v prístupe k lesom. Výsledkom ich alibistického prístupu je, že sa aktivizujú viaceré záujmové skupiny, vyzdvihujúc do popredia svoje záujmy a riešenia. Tým sa iba ďalej zväčšuje bariéra medzi ľuďmi, ktorí sa majú dohodnúť, takže dohoda v záujem záchrany našich lesov ostáva v nedohľadne.
Vyzývame preto politikov, aby svojimi verejnými vyjadreniami a vyhranenými postojmi prestali v záujme lesov tých ľudí, ktorým na lesoch záleží rozdeľovať a začali ich spájať. Aby sa naučili počúvať obidve strany a brali do úvahy odborné racionálne argumenty, podložené konkrétnymi skúsenosťami z praxe a overenými výsledkami serióznej vedy a výskumu, a prestali akceptovať emocionálne prezentované sľuby, založené len na nebezpečnom experimentovaní. Odborníci z platformy ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA sú stále pripravení prispieť k tomu, aby politici dokázali nielen spoznať reálnu spoločenskú objednávku v prístupe k našim lesom, ale začali ju aj reálne napĺňať,“ hovorí koordinátor platformy Ing. František Štulajter, CSc.
ZACHRÁŇME LESNÉ BOHATSTVO SLOVENSKA je odborná platforma, zameraná na zlepšenie stavu slovenských lesov a na podporu trvalo udržateľného, polyfunkčného využívania lesa - vrátane trvalo udržateľného rozvoja odvetví, využívajúcich jedinečné prírodné lesné bohatstvo Slovenska. Programovým cieľom platformy je presadzovať dokument Nová Stratégia trvalo udržateľného využívania lesného bohatstva Slovenska. Ambíciou platformy je zjednotiť verejnosť na racionálne definovaných princípoch. Chce dosiahnuť celospoločenskú dohodu, ktorá nebude vyhranene ani ochranárska, ani lesnícka a ani drevárska. Problematiku záchrany lesov vníma platforma nadrezortne a nepoliticky a tak ju aj presadzuje.
Jozef Marko