Ochranári chcú od lesníkov štátneho podniku LESY SR vyše 100 000 hektárov lesa: O presune lesných pozemkov sa má ešte rokovať
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Pripravovaný presun lesných pozemkov v národných parkoch spod ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na ministerstvo životného prostredia si vyžiada svoju daň. Poslanci predkladajúci príslušný legislatívny návrh síce žiadne dopady nevidia, no štátne lesy už avizujú redukciu pracovných miest a pokles dodávok pre drevospracujúci priemysel. Téme sa venuje portál NášVidiek.sk.
Štátny podnik LESY SR odhaduje, že na štátnu ochranu prírody by sa mali presunúť pozemky o výmere viac ako stotisíc hektárov. Ako portál NášVidiek.sk informovala hovorkyňa podniku Marína Debnárová, pod ochranárov by sa malo konkrétne dostať 101-tisíc hektárov lesa a 530 hektárov vodných, zastavaných a ostatných plôch.
Štátne lesy ochranárom vyčítajú, že nedbajú o dôkladnú evidenciu chránených nehnuteľností. „Na jednej strane majú záujem o prevod správy nehnuteľností, no na strane druhej zanedbávajú povinnosť riadnej evidencie parciel. Problémom je, že kód chráneného územia je evidovaný iba pri parcelách v registri C katastra nehnuteľností,“ vysvetlila Marína Debnárová.
Lesníkom okrem chýbajúcej dopadovej štúdie prekáža aj to, že poslaneckou iniciatívou bola zmarená verejná diskusia. Aj keď to envirorezort na jednej strane odmieta, na druhej strane pripúšťa nedostatočnú komunikáciu dopadov.„Výsledky dopadovej štúdie budú doplnené v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ktoré sa uskutoční v najbližších týždňoch,“ uviedol pre portál NášVidiek.sk komunikačný odbor envirorezortu.
Podľa portálu NášVidiek.sk sa nový minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan konfrontácii so šéfom envirorezortu Jánom Budajom zatiaľ vyhýba, o presune lesných pozemkov na štátnu ochranu prírody chce ešte diskutovať. Po svojom komunikačnom odbore odkázal, že „téma bude ešte v dohľadnej dobe predmetom rokovaní“.
Štátne lesy zase varujú, že niektoré lesné územia môžu v bezzásahovom režime výrazne trpieť pod vplyvom vetra alebo podkôrneho hmyzu. Dotkne sa to najmä smrekových plôch. „Bude to mať za následok naakumulovanie veľkého množstva suchej drevnej hmoty náchylnej na požiare a navyše so zníženým potenciálom ochrany vodných zdrojov a iných ekosystémových služieb,“ uvádza na portáli NášVidiek.sk štátny podnik LESY SR.
Slovenská lesnícka komora upozorňuje na riziká zvýšenia bezzásahového územia v národných parkoch. Niektoré z nich podľa Slovenskej lesníckej komory ani kritériá národných parkov nespĺňajú. Slovenská lesnícka komora tiež varuje pred redukciou pracovných miest, konkrétny úbytok zamestnancov zatiaľ odhadnúť ale nevie.„Znížením výmery obhospodarovaných území dôjde logicky k poklesu potreby odborného lesného personálu a odborných vykonávateľov prác v lesoch. Práve na vidieku dôjde k sociálnym dopadom, k znižovaniu zamestnanosti, k poklesu odvodov pre štát a k výpadku príjmov samospráv na dani z nehnuteľností,“ dodáva hovorca Slovenskej lesníckej komory Dávid Hančinský.
Lesníci očakávajú aj pokles tržieb. Výpadok dodávok pre spracovateľov by predstavoval 400-tisíc metrov kubických zväčša ihličnatej drevnej hmoty. „Už teraz je na trhu nedostatok guľatiny a toto ešte viac zníži disponibilné množstvá,“ cituje portál NášVidiek.sk hovorkyňu štátneho podniku LESY SR Marínu Debnárovú.