Ochrana lesov a biodiverzita medzi prioritami programového obdobia 2021 - 2027
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Finalizáciu investičných priorít Slovenskej republiky na roky 2021 až 2027, podklady k ostatným prvkom dohody s EÚ a následne aj operačné programy plánuje Vláda SR schváliť koncom roka. Uvádza sa to v dokumente, spracovanom na Ministerstve financií SR s názvom Národný program reforiem Slovenskej republiky 2020, ktorý vládny kabinet schválil v pondelok 18. mája. Informáciu zverejnila tlačová agentúra TASR na svojej internetovej stránke Teraz.sk.
„Top prioritou Slovenska zostáva aj pre budúce programové obdobie oblasť vzdelávania,“ píše sa v materiáli, ktorý cituje TASR. V rámci tejto oblasti sú najväčšími výzvami inklúzia marginalizovaných rómskych komunít, nedostatok škôlok, nesúlad zručností žiakov s potrebami trhu práce, odlev mozgov do zahraničia, či potreba celoživotného vzdelávania vzhľadom na tlak automatizácie.
V druhom rade chce vládna garnitúra z eurofondov podporiť trh práce. „Výzvami pre financovanie z politiky súdržnosti sú najmä dlhodobá nezamestnanosť a participácia žien starajúcich sa o malé deti,“ dodalo ministerstvo v materiáli.
Najdôležitejšie priority v programovom období 2021 - 2027 uzatvára skupina oblastí, a to životné prostredie, inovačná aktivita a mobilita práce a kapitálu. Z oblasti životného prostredia Slovensko zaostáva hlavne v kvalite ovzdušia, v oblasti manažmentu odpadových vôd a odpadového hospodárstva. „K tomu musíme pridať aj špecifický záujem Slovenska v oblasti ochrany lesov a biodiverzity a prioritný EÚ cieľ na ďalšom znižovaní energetickej náročnosti a zvyšovaní podielu obnoviteľných zdrojov energie,“ vyberá TASR z dokumentu ministerstva financií.
Pre mobilitu práce a kapitálu je pre Slovensko výzvou ponuka nájomného bývania a dopravná infraštruktúra na národnej aj regionálnej úrovni. V prípade inovačnej aktivity sa chce vláda zamerať na podnikový výskum a vývoj, ale aj jeho podhubie v podobe kvalitných univerzít a verejných výskumných inštitúcií.
Pre úspešnú impletementáciu eurofondov vláda navrhuje napríklad minimalizovať administratívnu náročnosť čerpania, automaticky aplikovať zjednodušené vykazovanie výdavkov, v rámci pravidla flexibility presunúť časť prostriedkov aj do Bratislavského kraja, či výraznejšie prepojenie aktivít financovaných v rámci politiky súdržnosti s Národným programom reforiem.
Na zjednodušenie implementácie a zvýšenie transparentnosti čerpania eurofondov sa vláda v programovom vyhlásení zaviazala k realizácii konkrétnych opatrení. Medzi nimi sú napríklad zjednodušenie postupov implementácie projektov pre prijímateľov, zjednotenie a sprehľadnenie metodického prostredia pre implementačné orgány i prijímateľov, či zavedenie centrálneho registra hodnotiteľov a prísnych kritérií na odborných hodnotiteľov, dodáva vo svojej správe TASR.