Obnova Tatier pokračuje
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) plánujú v tomto roku zalesni vyše 330 hektárov kalamitných plôch. Použijú na to takmer 740 000 sadeníc rôznych druhov drevín.
Najväčšiu pozornos sústredia lesníci na oblas Vyšných Hágov, kde budú vysádza mladé stromčeky na ploche asi 75 hektárov. Výrazné zastúpenie medzi novovysadenými stromčekmi bude ma smrek.
"Po nástupe lykožrútovej kalamity, ktorá tu mala veľmi rýchly priebeh, sme čakali na prirodzené zmladenie smreka. Keďže ani po štyroch rokoch sa v niektorých plochách nevyskytlo, musíme postupova v rámci harmonogramu obnovy kalamitného územia a plochy umelo zalesni," vysvetlil námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabian. Na tomto území by tak malo pribudnú približne 105 000 kusov sadeníc smreka.
Druhou lokalitou, v ktorej budú lesníci dopåňa smrek, je Tatranská Lomnica. Smrekom nebudú lesníci vôbeczalesňova Javorinu či Podspády, kde je dostatok prirodzeného zmladenia. Okrem smreka, ktorého pribudne asi 248 000 sadeníc, vysadia lesníci v tomto roku aj približne 100 000 jedlí, 120 000 borovíc a viac ako 130 000 smrekovcov. Ten je v obnovovanom kalamitnom území spevňujúcou drevinou.
Sadenice si pestujú aj nakupujú V obnovovanom drevinovom zložení tatranského lesa nebudú chýba ani javor, jarabina, jaseň, breza či buk. Sadenice ihličnatých a väčšiny listnatých drevín si dopestujú Štátne lesy TANAP-u vo vlastnom Stredisku genofondu drevín na Rakúskych lúkach. Pre budúcnos tatranského lesa zabezpečujú sadenice vypestované z pôvodných druhov drevín.
"Nakupova budeme najmä buk, ktorý vysadíme lokalitách, kde má dobré podmienky, teda všade tam, kde tvorí podložie vápenec," uviedol P. Fabian. Buky, zabezpečujúce biodiverzitu v lesných porastoch v nižších nadmorských výškach, by mali vyrasta v lesoch na Kežmarských Žľaboch, Podspádoch, Javorine, Červenom Kláštore, Oraviciach a na Zverovke.
(Korzár, 1.4.20011. sita)