Nový návštevný poriadok TANAP-u vyvolal vlnu kritiky
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Správa TANAP-u medializovala v uplynulých dňoch návrh nového návštevného poriadku. Jej snahou je, aby platil už od tohtoročnej letnej sezóny. Či sa to podarí, bude závisieť od dĺžky trvania procesu pripomienkovania. K návrhu sa cez médiá i sociálne siete vyjadrujú rôzne organizácie i jednotlivci a podrobujú ho veľkej kritike.
Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka bol platný návštevný poriadok vypracovaný ešte koncom 90-tych rokov a bolo už potrebné pripraviť nový. Pre médiá sa vyjadril, že návrh síce nepovažuje za ideálny, ale je pripravený z pohľadu profesie ochrancov prírody. Návrh je založený na tom, že ochrana prírody v národnom parku je prvoradá a ostatné aktivity ju musia rešpektovať a prispôsobiť sa jej.
Návrh návštevného poriadku prináša viaceré zmeny. Tie sa týkajú najmä dĺžky sezónnej uzávery, obmedzení pre horolezcov aj psičkárov, ako aj regulácie geocachingu. V médiách ho kritizujú Slovenská skialpinistická asociácia (SSA) aj Slovenský horolezecký spolok (SHS), na sociálnych sieťach napríklad známy aktivista a v súčasnosti už aj politik. SSA v stanovisku uviedla, že problém má s celým návrhom sezónnej uzávery a navrhuje úplne odstrániť reguláciu definovanú teritoriálne aj časovo. Vykonávanie horských športových aktivít je podľa asociácie výrazne spojené s aktuálnymi poveternostnými a snehovými podmienkami, ktoré majú na realizáciu športovej činnosti rozhodujúci vplyv.
Stanovisko Štátnych lesov TANAP-u k návrhu nového návštevného poriadku poskytla dnes pre LESMEDIUM Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie ŠL TANAP-u a redaktorka časopisu TATRY:
„Štátne lesy TANAP-u ako správca územia Tatranského národného parku mali možnosť návrh nového návštevného poriadku pripomienkovať. Keďže pripomienkovanie ešte nie je ukončené,
k predloženému návrhu sa zatiaľ nebudeme vyjadrovať. Ako správca turistickej a informačnej siete na území TANAP-u sme však pripomienkovali predovšetkým sezónne uzávery. Žiadali sme napríklad, aby bol počas zimných mesiacov opätovne uzavretý napríklad tzv. letný chodník zo Štrbského Plesa na Popradské pleso, kde je zvýšené riziko pádu lavín. Taktiež sme žiadali nastaviť pravidlá pohybu po turistických chodníkoch, to znamená, aby turisti chodili vpravo, prednosť mali vystupujúci pred zostupujúcimi, či turisti pred lyžiarmi. Tiež sme požadovali do návrhu návštevného poriadku zakomponovať ustanovenie o tom, že zimné značenie je možné trasovať aj mimo vyznačených turistických chodníkov tak, aby bola zaistená bezpečnosť turistov počas zimných mesiacov.“
Včera bol návrh nového návštevného poriadku predstavený vo Vysokých Tatrách a verejnosť môže podať pripomienky písomne alebo elektronicky do 30 dní od jeho zverejnenia.
Jozef Marko