Novelizovaná legislatíva v lesníckej praxi: lehoty a ohrozenia
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
O tom, aký môžu mať dopad na hospodárenie v našich lesoch aktuálne legislatívne úpravy v zákone o lesoch a v zákone o ochrane prírody a krajiny, platné od začiatku tohto roka, sa presviedčajú vlastníci a obhospodarovatelia lesov v každodennej realite. Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník nám opísal vlastnú konkrétnu skúsenosť.
„Druhý stupeň ochrany - ihličnaté porasty - na lesnú cestu majiteľa pozemku a obhospodarovateľa lesa spadol jeho vlastný strom. Lesná cesta sprístupňuje aj porasty v inom katastrálnom území. Je tam ohnisko podkôrneho hmyzu, ktoré ohrozuje ešte zelené porasty majiteľa pozemku, na ktorom je lesná cesta so spadnutým stromom. Na základe upozornenia, zaslaného okresnému úradu, vydal úrad po obhliadke koncom januára opatrenia na likvidáciu ohniska pre tamojšieho drobného obhospodarovateľa s termínom do konca februára. Ten chcel ťahať hmotu po tejto ceste. Ale len za podmienky, že bude mrznúť a na ceste bude snehová pokrývka.
S likvidáciou ohniska mali začať v pondelok - no začalo fúkať. Tak hygienický zásah museli pre zlé poveternostné podmienky odložiť. A cez cestu spadol strom. Majiteľ lesa ho ide nahlásiť. Musí desať dní so svojimi chlapmi čakať, pretože sa nemôže dotknúť vlastného stromu na vlastnom pozemku. Dokonca ani vtedy, keď je ohrozený jeho vlastný majetok - ešte zelený les. A bude čakať aj obhospodarovateľ lesa, na ktorom je ohnisko nákazy. Budú sa triasť do volieb - asi tam sa skončí lehota desať dní.
A všetci sa idú triasť, aby neprišlo oteplenie. Lebo inak sa tam dostanú až v apríli alebo máji, keď bude sucho. Lebo sú na flyši. A budú mať chrobákov aj na vývoz. Nevraviac o tom, že chlapi nebudú mať na zaplatenie sociálneho poistenia v sociálnom štáte, ktorý sa takto stará o ľudí. Lebo musia stáť, nemôžu robiť. A teda nemôžu mať príjmy. Toto sa deje na vidieku!
Tento príbeh je pravdivý, je môj, mojich chlapov, suseda a jeho chlapov. A ak sa mýlim v postupoch a mám možnosť ochrániť si vlastný majetok a dať nádej na dôstojný život chlapom tvrdo pracujúcim v horách, tak žiadam o zrozumiteľné usmernenie pre obhospodarovateľov lesov na Slovensku, ako s nešťastnými kalamitami,“ citujeme M. Ovseníka.
Jozef Marko