Novela zákona o ochrane prírody a krajiny stiahnutá z rokovania vlády. Reakcia ÚNIE: Potvrdenie správnosti našich argumentov
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny bol stiahnutý z programu dnešného rokovania Vlády SR. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj. Spolu s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom má nachystať memorandum, ktoré má rozptýliť obavy z presunu štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Tlačová agentúra TASR o tom informuje na portáli Teraz.sk.
"Prebehne rokovanie. Keď nezískam súhlas, predložím to na vládu a budem to predkladať aj v Národnej rade SR počas celého volebného obdobia," avizoval minister Budaj. Memorandum chce zverejniť v pondelok 25. októbra. O návrhu by sa malo hlasovať na aktuálnej schôdzi parlamentu.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan podľa TASR potvrdil, že toto memorandum finalizujú. "Jeho obsahom bude vysvetlenie, akým spôsobom sa reforma zrealizuje, aby všetci dotknutí vedeli, čo nastane, aký úžitok z toho bude mať krajina, a že to nebude len na úkor obmedzenia práv niektorých skupín obyvateľov a vlastníkov." Minister Vlčan rozumie obavám, ktoré návrh reformy sprevádzajú, uistil, že oba zaangažované rezorty majú snahu nájsť dobré riešenie pre obyvateľov, ktorých sa to týka.
Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár odmieta, že by hnutie reformu blokovalo. Argumentuje, že proti sú aj niektorí poslanci OĽANO či Za ľudí. "Pán Budaj vedel, prečo sa rokovanie prerušilo, nemá garantovanú jednotnú podporu ani vo vlastnom klube," cituje TASR Borisa Kollára. Tvrdí, že takýto návrh musí prejsť riadnym legislatívnym procesom a nemá sa predkladať cez poslanecký návrh.
„ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska víta krok vlády Slovenskej republiky k prerušeniu rokovania o poslaneckom návrhu novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú predložil minister Budaj na dnešné rokovanie a rozhodnutie zapojiť do reformy chránených území aj Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
V rozhodnutí vnímame ducha programového vyhlásenia vlády: "Dlhodobý spor lesníkov s ochranármi vyriešime v prospech lesa. Základom bude vypracovanie jednotného zákona o lesoch a ochrane prírody, ktorý odstráni súčasné rozpory. V spolupráci s ochranárskou obcou vykonáme revíziu chránených území.", ktorého sme sa od samého začiatku tejto anabázy dožadovali.
A súčasný krok vlády považujeme za potvrdenie správnosti našich argumentov, ktoré sme dávali od prvého dňa od zverejnenia návrhu poslaneckej novely a ktoré sme boli nútení vznášať až na uliciach pre nezáujem ministerstva životného prostredia diskutovať so všetkými dotknutými. Po hlbšom preštudovaní celej dokumentácie predloženej ministrom Budajom na rokovaní vlády sa ukazujú veľké vady v krokoch, ktoré chcel v rámci reformy ochrany prírody envirorezort robiť.
No najmä to základné, čo považujeme za kľúčové, reformou majú byť dotknuté aj práva súkromných vlastníkov. A reforma mala byť o nás, ale bez nás,“ uvádza v dnešnej reakcii na aktuálne dianie ÚNIA regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, ktorú zaslal redakcii portálu Lesmedium.sk jej predseda Milan Ovseník.