Novela zákona o lesoch reaguje na klimatickú zmenu
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vláda Slovenskej republiky včera schválila novelu zákona o lesoch, ktorú pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zákon podrobnejšie špecifikuje uplatňovanie prírode blízkeho hospodárenia v lesoch ako jedno z dôležitých opatrení v podmienkach prebiehajúcej klimatickej zmeny. Sprísnením podmienok náhodnej ťažby znemožňuje zneužívanie tohto inštitútu. Zároveň ustanovuje ochranu pralesov ako významných lesníckych miest. Ako prvý právny predpis definuje aj možnosti a podmienky bezzásahového územia. Mádiám poskytol tieto informácie hovorca ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Michal Feik.
„Slovensko patrí svojimi prírodnými hodnotami k najbohatším krajinám Európy. Lesy pokrývajú viac ako 41 % povrchu našej krajiny. Po tisícročia plnili a plnia významné produkčné, ochranné, environmentálne, ale aj celospoločenské funkcie. Poskytujú človeku nielen nenahraditeľný zdroj energie, ale pomáhajú tiež zachovávať biodiverzitu, predchádzať klimatickej zmene a jej dopadom, chránia pôdu i vodu a sú domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. Našou povinnosťou je zachovať zdravé lesy aj pre budúce generácie," cituje podpredsedníčku vlády a ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielu Matečnú správa TASR.
Podľa nej návrh zákona reaguje na požiadavky praxe pri prebiehajúcej klimatickej zmene. Precizuje tiež problematiku ochrany lesných pozemkov a rieši úpravu postupov pri uplatňovaní hospodárskych spôsobov.„Fenomén globálnej klimatickej zmeny postihol aj naše lesy. Opakujúce sa prírodné kalamity a následný rozmach škodlivých činiteľov významne ovplyvňuje zdravotný stav porastov, a to najmä smrekových," povedala pre masmédiá ministerka Gabriela Matečná. Pomôcť zmierniť dopady klimatickej zmeny má podľa tvorcov nového zákona o lesoch aj definovanie a uplatňovanie prírode blízkych spôsobov hospodárenia v lesoch, s cieľom zachovania alebo zlepšovania biologickej rozmanitosti, odolnosti, produkčnej a obnovnej schopnosti lesov.
V správe TASR sa ďalej uvádza, že návrh zákona prehodnocuje podmienky vykonávania náhodnej ťažby, pričom sa sprísňuje režim hlásenia vzniku náhodnej ťažby. V prípade, ak odhadnutý objem dreva z náhodnej ťažby počas platnosti programu starostlivosti o lesy presiahne 15 % zásoby porastu uvedenej v opise porastu, je povinnosťou obhospodarovateľa lesa nahlásiť vznik každej náhodnej ťažby orgánu štátnej správy lesného hospodárstva. Touto úpravou sa vytvára predpoklad pre celkové sprísnenie uplatňovania náhodnej ťažby a dôslednejšiu kontrolnú činnosť orgánov štátnej správy lesného hospodárstva a ochrany prírody a krajiny.
Návrh zákona o lesoch dopĺňa Slovenskú lesnícko-drevársku inšpekciu ako orgán štátnej správy lesného hospodárstva a jej kompetencie, najmä kompetenciu vykonávať štátny dozor v lesoch podľa ustanovení zákona o lesoch. Zároveň sa menia a dopĺňajú niektoré ustanovenia týkajúce sa uvádzania dreva a výrobkov z dreva na trh, čo má za cieľ zamedziť vstupu dreva z nezákonnej ťažby alebo výrobku z takéhoto dreva na trh.
„Minulosť lesníctva má na Slovensku hlboké korene. Celé generácie lesníkov systematicky pestovali a zveľaďovali naše lesy a snažili sa udržať rovnováhu medzi požiadavkami spoločnosti a udržaním biologickej diverzity, integrity a zdravia lesných ekosystémov. Som rada, že spoločnosť si čoraz viac uvedomuje dôležitosť nielen produkčných, ale aj mimoprodukčných funkcií lesov. Predložený zákon na tieto požiadavky plne reflektuje," zvýraznila vo svojom vyjadrení význam novely zákona o lesoch ministerka G. Matečná.