NLC: Zapojenie do medzinárodného projektu Cesty k zdravým lesom
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum (NLC) sa zapojilo do projektu Cesty k zdravým lesom: Odolné, prispôsobivé, rozmanité a udržateľné lesy v cezhraničnom regióne Ukrajiny a Slovenska. Projekt je realizovaný prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce ENI Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina 2014-2020, spolufinancovaného Európskou úniou. NLC o tom informuje v dnešnej tlačovej správe referátu marketingu a komunikácie.
„Hlavným cieľom projektu je zvýšiť stabilitu a adaptabilitu karpatských lesných ekosystémov na dopady klimatických zmien v slovensko-ukrajinskom pohraničnom regióne. Medzi hlavné aktivity projektu patrí aj výmena skúseností formou spoločných stretnutí a prezentácií postupov obhospodarovania lesa s dôrazom na adaptáciu na zmenu klímy.
Medzi intenzívnu činnosť v rámci projektu na Slovensku a Ukrajine patria aj zlepšenie protipovodňovej infraštruktúry, výstavba lesnej škôlky a skleníkov, ochrana a výchova lesných porastov, školenie lesníkov v otázkach vplyvu zmeny klímy, rekonštrukcie lesných ciest, a mnoho ďalších. Počas stretnutí sa navštívili na Ukrajine lokality Užhorodskej, Ludvikivskej, Ševčenkovskej a Vyhodskej lesnej správy,“ uvádza NLC.
Pokračuje informáciou o tom, že jednou z aktivít projektu bola aj rekonštrukcia lesnej cesty na území Ludvikivskej lesnej správy v dĺžke takmer 4 km. „Lesné cesty sú pre obhospodarovanie lesa nevyhnutnosťou. Vďaka kvalitným lesným cestám môžu byť lesy chránené pred požiarmi a kalamitami spôsobenými podkôrnym hmyzom,“ povedal riaditeľ štátneho podniku Vyhodský lesný podnik Ihor Lazorko.
Ďalšími aktivitami počas spoločného stretnutia na Ukrajine boli ukážky hospodárenia lesov prírode blízkym spôsobom, spôsoby pestovania sadbového materiálu v lesnej škôlke a exkurzia v prírodnej botanickej pamiatke Teplá Jama, kde prebehla ukážka prirodzenej adaptácie dubových a dubovo-bukových lesov ku klimatickým zmenám.
Slovenskí zástupcovia projektu zo Štátnych lesov TANAP-u, Lesov Mesta Spišská Belá a Lesov mesta Kežmarok, prezentovali Ukrajinským kolegom vo Vysokých Tatrách zrealizované projektové aktivity, zamerané na pestovné práce na plochách poškodených kalamitou, zalesňovanie v lokalite Babia dolina, ako aj spôsoby ochrany mladých lesných porastov pred škodami zverou prostredníctvom oplôtkov a rekonštrukcie lesných ciest.
Tieto lesné cesty umožnia okrem sprístupnenia lesov na ich obhospodarovanie aj návštevníkom lesa spoznávať prírodu prostredníctvom inštalovaných náučných tabúľ. Takýmto spôsobom môžu informovať turistov a návštevníkov Tatier o histórii územia, flóre, faune a aktuálnych problémov v oblasti zmeny klímy na les.
„Veríme, že aj napriek aktuálnej pandemickej situácii sa budú môcť uskutočniť ďalšie naplánované spoločné stretnutia. Jedným z nich je aj účasť ukrajinských lesníkov na akcii, ktorú každoročne organizuje NLC - Lesníckych dňoch. Vďaka takejto medzinárodnej spolupráci, vedie cesta k spoločnému hľadaniu účinných nástrojov a spôsobov k zlepšeniu odborného hospodárenia v lesoch na základe dlhoročných skúseností a poznatkov našich a zahraničných lesníkov,“ uviedla Katarína Golianová z Národného lesníckeho centra.