NLC: Údaje o výške kalamitnej ťažby, zverejnené envirorezortom, podporujú naše stanovisko k problematike nespracovaného kalamitného dreva
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Národné lesnícke centrum (NLC) v žiadnom prípade nenavrhuje vyťažiť drevo z území národných parkov, a už určite nie z území v 5. stupni ochrany. Ide o hrubé nepochopenie zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP). NLC minulý týždeň vyhodnotilo, koľko dreva bolo ponechaného za posledných desať rokov v slovenských lesoch ako dôsledok nespracovania kalamity, a to vo všetkých lesoch, vrátane (a prevažne) hospodárskych. Je zrejmé, že desať rokov staré drevo už nikto nevyužije. NLC to konštatuje v dnešnom vyhlásení pre masmédiá.
„NLC si však stojí za zvážením, či je vhodnejšie ponechať veľké množstvo kalamitného dreva v hospodárskych lesoch, kde ho nepovolila spracovať Štátna ochrany prírody SR (ŠOP SR) z dôvodu vyhlásenia týchto území v budúcnosti za chránené územia, alebo je užitočnejšie toto drevo využiť v prospech slovenských domácností.
Množstvo ponechaného dreva v roku 2021 z dôvodu nepovolenia jeho spracovania zo strany ŠOP SR bolo podľa Lesnej hospodárskej evidencie na úrovni skoro 180 tis. m3. MŽP zverejnilo údaje, podľa ktorých bolo v chránených územiach a prírodných rezerváciách ponechaných v minulom roku len 49 tis.m3 .
To znamená, že skoro tri štvrtiny nespracovaného kalamitného dreva sa teda stále nachádza v hospodárskych lesoch, ktorého spracovanie by sa mohlo v súčasnej situácií prehodnotiť a tým prispieť k zlepšeniu zásobovania palivovým drevom obyvateľstva, ako aj k zníženiu rizika požiarov z dôvodu vysokého množstva suchého dreva v lesných porastoch.
Ďalším ekonomickým problémom je, že za ponechané kalamitné drevo v lesných porastoch vypláca štát z verejných zdrojov majetkovú ujmu, ktorá dosiahla v roku 2021 nový rekord vo výške viac ako 10 mil. eur, pričom nárokovaná suma bola až 11,6 mil. eur.
Na záver dodávame, že NLC nespochybňuje dôležitosť mŕtveho dreva v lesných porastoch. Na mieste je však otázka, či sme natoľko bohatá krajina, že si môžeme dovoliť ho mať najviac zo štátov EÚ,“ uvádza sa v tlačovej správe NLC.