Neštátni vlastníci o novele zákona o lesoch
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska vydala stanovisko
k problematike navrhovanej novely zákona č.326/2005 Z.z. o lesoch. Prinášame jeho plné znenie.
....Keď exekutíva ignoruje názor „ľudu“, alebo príbeh zákona o lesoch.
Obnovenie vlastníckych a užívacích práv na lesný majetok neštátnym vlastníkom po r. 1989 vyvolalo potrebu aktualizácie zákonného stavu tak, aby zohľadňoval nové politicko-spoločenské pomery. Veď, keby tu bol naďalej bývalý režim, mohol pokojne plati pôvodný zákon, keď všetko bolo štátne a všetko patrilo všetkým.
Veľmi dlho - takmer 15 rokov trval proces tvorby nového zákona o lesoch. Predkladané verzie boli veľmi početné a všetky vychádzali z totalitnej predlohy. Na túto skutočnos práve neštátny sektor v lesníctve veľmi dôrazne upozorňoval a od počiatku trval na vytvorení návrhu zákona s úplne novou filozofiou, ktorý by harmonizoval s Ústavou SR a európskym právom. Napriek všetkému možno aj vplyvom nie dos jednotného hlasu lesníckeho stavu, celý proces nabral diametrálne iný kurz. Pravicová vláda, od ktorej práve neštátny sektor očakával najviac pochopenia ukončila svoje osemročné účinkovanie „nepodarkom“, zákonom č. 326/2005 Z. z. o lesoch. Tento zákon bol NR SR schválený a uvedený do praxe, napriek viac ako 700 uplatneným pripomienkam, z ktorých bolo 20 zásadných, napriek rozporom niektorých jeho ustanovení s Ústavou SR, technickým nedostatkom, resp. nevykonateľným ustanoveniam. Krátko po jeho schválení začal exminister Zsolt Simon iniciova jeho novelu, ktorá bola znovu ostro pripomienkovaná, ale rozporové konanie na sklonku svojho funkčného obdobia odvolal.
Istá nádej pre lesnícky stav svitla v Programovom vyhlásení vlády R. Fica prijatím úlohy o zosúladení zákona o lese so zákonom o poľovníctve a zákonom o ochrane prírody a krajiny, pričom v rámci konzultácií existovalo ubezpečenie, že pôjde o nové zákony. Veľkým prekvapením je však opä postup MP SR, keď predložilo na pripomienkovanie „ staronovú“ novelu so svojim rozsahom cca 100 navrhovaných pozmeňujúcich ustanovení rôznej závažnosti, neskôr zredukovaných na 73. Do dnešného dňa nikto zo zodpovedných tento postup kvalifikovane neodôvodnil.
Lesnícky stav v snahe uplatni ku vzniknutej situácii jednotný názor, stretol sa 12. 1. 2007.
Zastúpenie bolo vskutku reprezentatívne - štátne lesy, neštátne lesy, Národné lesnícke centrum, Lesnícka komora, štátna správa a všetci sa zhodli na potrebe vypracova nový návrh zákona o lesoch, ktorý bude vychádza z pripravovaného „ Národného lesníckeho programu“ a bude napåňa Programové vyhlásenie vlády. Jedným dychom zároveň bol síce vyjadrený súhlas aj s novelou zák. č. 326/2005 Z. z., ale len v rozsahu 4 až 5 ustanovení zabezpečujúcich riadne odborné obhospodarovanie lesov. Presne v takomto duchu formulovala svoje závery aj lesnícka komisia Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody na svojom zasadnutí dňa 28. 2. 2007 a adresovala ich ministrovi pôdohospodárstva vo forme odporúčaní. Je totiž odôvodnený predpoklad, že po prípadnom schválení tejto nekvalitnej, zbytočnej a odmietanej právnej normy, ktorá nerieši všetky zásadné problémy lesného hospodárstva, nebude nadlho politická vôľa akéhokoľvek návratu k lesníckej legislatíve.
Otázka stojí, prečo exekutíva pri svojich aktivitách ignoruje názor lesníckeho stavu a vlastníckych štruktúr. Nerešpektuje Programové vyhlásenie vlády, nepreferuje v procese tvorby legislatívy kvalitu, ale sleduje evidentne len splnenie svojej úlohy za každú cenu.
Odpoveď možno hľada aj v tom, že tento postup zvolili pracovníci ministerstva pôdohospodárstva, ktorí sa aj v minulosti podieľali na tvorbe zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch, ktorí napriek kritike v prípravnom procese trvali na prijatí uvedenej právnej normy a deklarovali svoju spokojnos, keď bol v NR SR zákon schválený. Nekompromisné postoje vedúcich pracovníkov sekcie lesníckej a sekcie legislatívy bolo potrebné tri mesiace po nadobudnutí účinnosti zákona revidova. Nepociujú zodpovední pracovníci potrebu zváži svoj diel zodpovednosti na vzniknutej situácii? Bolo by snáď na čase a účelné zbavi sa záaže minulosti a zaužívaného stereotypu.
Lesnícka verejnos právom očakáva zmeny.
Rada združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska