Neštátni vlastníci nie sú spokojní
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Únia regionálnych združení vlastníkov lesov Slovenska je sklamaná z úrovne plnenia deklarovaných zámerov vlády vo vzahu k vlastníkom lesom na Slovensku. Vláda je pritom už v polčase funkčného obdobia.
Podľa predsedu únie Juraja Vanka, v plnení opatrení, ku ktorým sa táto vláda zaviazala v programovom vyhlásení vo vzahu k vlastníkom lesov na Slovensku, nezaznamenali vlastníci lesov takmer žiadny pokrok. A to ani v oblasti riešenia pálčivých legislatívnych problémov, ani v oblasti štátnej finančnej podpory funkcií lesov.
Príkladom toho je podľa neho novela zákona o energetike, ktorá bola prijatá v tomto roku. Zákon o energetike z roku 1957 nezaväzuje prevádzkovateľov elektrovodov, plynovodov, vodovodov dohodnú sa s vlastníkom pozemkov na podmienkach prevádzky týchto stavieb. "Tohtoročná novela zákona o energetike okrem iného práve tieto záležitosti naďalej nerieši. Podnikateľské skupiny, ktoré na trhu obchodujú s tovarom - s elektrickou energiou, vodou, plynom dosahujú zisk, pričom bezplatne využívajú súkromný majetok majiteľov lesov a takýmto spôsobom znižujú konkurencieschopnos lesníckych subjektov na trhu."
Ďalším príkladom legislatívne nedotiahnutého problému je platenie dane z lesných pozemkov. Táto daň podľa J. Vanka nemá opodstatnenie, pretože lesné pozemky sú verejne prístupné, slúžia bezplatne na rekreačné či športové aktivity obyvateľstva. Záležitos sa podľa neho nerieši, naopak medziročne daň z lesných pozemkov rastie v priemere o 20 až 100 %.
Podľa podpredsedu únie Milana Ovseníka štát prakticky prestal finančne podporova aj základné ciele v starostlivosti o lesy. "V rámci štátnej pomoci pre rezort pôdohospodárstva vo výške 320 mil. Sk neboli v roku 2007 do odvetvia lesného hospodárstva poskytnuté žiadne finančné prostriedky." Ako uviedol, podiel lesného hospodárstva na rozpočte Ministerstva pôdohospodárstva SR predstavuje iba 0,6 % a na rozpočte opatrení Plánu rozvoja vidieka na roky 2007 až 2013 len 11 %. "V roku 2008 pre lesné hospodárstvo štát neposkytol opä žiadne finančné prostriedky, pričom tento stav pretrváva od roku 2003," zdôraznil.
Problematiku zdaňovania lesných pozemkov ministerstvo pôdohospodárstva v súčasnosti vraj analyzuje. "Analýza zdaňovania lesných pozemkov bola spracovaná na základe úlohy vyplývajúcej z realizácie Programového vyhlásenia vlády SR, v ktorom sa vláda zaviazala, že prehodnotí otázku dane z poľnohospodárskych a lesných pozemkov," uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Belická.
"Analýza bola predložená na expertné posúdenie vlastníkom a správcom lesných pozemkov a tiež obciam ako správcom dane z lesných pozemkov. Ich názory na vhodnos navrhovaných alternatív sa diametrálne rozchádzajú v závislosti od toho, či im navrhované riešenia znižujú alebo zvyšujú náklady, respektíve príjmy," konštatovala K. Belická.
Materiál v súčasnosti dopåňajú o prehodnotenie zdaňovania poľnohospodárskych pozemkov a na poradu vedenia ministerstva sa má dosta v júni 2008.
(urzvls, sita, tasr)