Nespokojnosť s novelou zákona o ochrane prírody. Vlastníkov lesov aj mimovládok
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Vláda Slovenskej republiky má dnes prerokovať návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny, z ktorej na poslednú chvíľu vypadol zámer, verejne prezentovaný po prvýkrát ešte v októbri minulého roka, aby pozemky v chránených územiach prešli do správy štátnej ochrany prírody.
Podľa správy TASR na to upozornili viaceré mimovládne organizácie, ktorým zároveň prekáža, že ministerstvo životného prostredia riadne neuzavrelo rokovania o ich hromadnej pripomienke, ktorú podporilo 30 000 ľudí. "Je veľká škoda, že ministerstvo ustúpilo od snahy presunúť pozemky pod ochranu prírody aspoň v piatom – najprísnejšom stupni ochrany prírody. Na toto opatrenie dozrel čas a má silnú podporu verejnosti," povedal pre TASR Milan Janák z WWF Slovensko. Ochranári v pripomienke žiadali skorší presun štátnych pozemkov pod Štátnu ochranu prírody SR a takisto skoršiu platnosť zákazov, súvisiacich s hospodárením v lesoch chránených území.
Nespokojní s novým návrhom sú aj vlastníci lesov. Predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milan Ovseník hovorí, že aktuálny návrh novely zákona o ochrane prírody sa nijako zásadne nelíši od návrhu, ktorý prezentoval envirorezort na jeseň minulého roka a ktorý vyvolal vo verejnosti obrovské vášne - z environmentálneho mimovládneho prostredia, aj z prostredia súkromných vlastníkov lesov a lesníkov.
„Kľúčové sú dva momenty, ktoré neboli splnené. Prvý - novela konzervuje súčasný stav, ktorý je podľa nášho názoru vo vzťahu k zásahom do vlastníckeho práva za hranou ústavného imperatívu v čl. 20, ods. 4 Ústavy SR (Právo vlastniť a užívať súkromný majetok) a neprijateľným spôsobom ho okliešťuje. Druhý – za nejasných podmienok sa sprísňujú podmienky nakladania so súkromným majetkom súkromných vlastníkov lesov, ktoré boli v období neslobody bez ich súhlasu vyhlásené vyhláškami Ministerstva kultúry Slovenskej socialistickej republiky za chránené krajinné oblasti a dodnes sa s nimi demokratická spoločnosť spravodlivo a slušne nevysporiadala,“ uvádza v stanovisku M. Ovseník.
Upozorňuje tiež na to, že v ťažko skúšaných lesoch najmä na severnom Slovensku práve novo navrhované pravidlo možnosti vykonať náhodnú ťažbu „pri ktorej hrozí negatívne ovplyvnenie predmetu ochrany územia, len v určenom rozsahu a za určených podmienok, ak tak rozhodol orgán ochrany prírody“ a „Orgán ochrany prírody rozhodne o obmedzení vykonania náhodnej ťažby alebo určení podmienok jej vykonania v poraste, v ktorom sa náhodná ťažba plánuje...“ môže skutočne negatívne ovplyvniť predmet ochrany prírody.
Jozef Marko