Nebezpečné porasty možno odstráni
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Správa TANAP-u a Štátne lesy TANAP-u našli spoločné východisko pri spiľovaní odumretých, nestabilných a poškodených stromov v blízkosti turistických chodníkov v Tatrách.
Krajský úrad životného prostredia v Prešove (KÚŽP) ako príslušný orgán štátnej správy vo veciach ochrany prírody a krajiny totiž odpovedal v týchto dňoch listom na oznámenie Štátnych lesov TANAP-u v Tatranskej Lomnici, že ako správca turistických chodníkov a chát bude vykonáva spiľovanie odumretých ako aj nestabilných a poškodených stromov tak, aby nedošlo k ohrozeniu života alebo zdravia človeka a majetku. KÚŽP vychádzajúc zo stanoviska Správy TANAP-u v Tatranskej Štrbe konštatuje, že spiľovanie takýchto stromov je možné považova za výnimku z podmienok ochrany chránených území (zákaz činnosti podľa § 29 zákona o ochrane prírody a krajiny v týchto prípadoch neplatí). V územiach, kde nebolo povolené rozhodnutím KÚŽP spracovanie drevnej hmoty, musia spílené stromy zosta v poraste tak, aby boli stabilizované a neohrozovali život alebo zdravie človeka a majetok. Z dôvodu eliminácie stretov záujmov ochrany prírody a krajiny a záujmov obhospodarovateľa lesa bude vyznačenie stromov uskutočnené za účasti pracovníkov Správy TANAPu a jednotlivé miesta realizácie spiľovania stromov budú tiež vopred písomne nahlásené správe národného parku.
Stanovisko KÚŽP potrvdilo, že lesníkom ako správcom pozemkov nič nebránilo v prípadoch ohrozenia zdravia alebo života človeka v blízkosti turistického chodníka zabezpeči spílenie odumretých, nestabilných alebo poškodených stromov. Lesníci sa koncom roku 2006 vo svojich vyhláseniach o suchých stromoch, ktoré ohrozujú v blízkosti turistických chodníkov bezpečnos turistov, obávali spiľovania kvôli domnelej právnej neistote a krokoch, ktoré by mohli zo strany ochrany prírody nasledova. Tiež sa ukázalo, že medializovaný prípad poškodenia penziónu Javorinka v Tatranskej Kotline zo dňa 2.11.2006 nesúvisí s opaterniami vykonávanými na lesných pozemkoch. Išlo o zastavané územie Tatranskej Kotliny, kde sa od jari 2006 vo vzdialenosti niekoľkých krokov od budovy penziónu nachádzal odumretý smrek a správca ho napriek tomu, že mu v tom nič nebránilo, včas neodstránil.
Foto: opatrenia na zaistenie bezpečnosti návštevníkov - ukážka tzv. bavorského rezu, používa sa v národných parkoch Šumava a Bavorský les; špeciálna úprava rezu tu nie je samoúčelná - okrem imitácie prirodzeného zlomu zabezpečuje väčšia plocha a nerovnosti vyššiu vlhkos, následné tlenie dreva, osídlenie machmi a lišajníkmi a neskôr aj zachytenie drobných semenáčikov nových stromov (zdroj: www.npsumava.cz).