Prihlásiť

Názor: Prírode blízke hospodárenie je určené na zvyšovanie produkcie drevnej hmoty. Paradoxne sa z neho stal nástroj ochrany prírody

Na Polesí Čermeľ v Mestských lesoch Košice pri obnove bukových porastov v súčasnosti realizujeme podrastový a účelový hospodársky spôsob. Pri podrastovom praktizujeme najmä maloplošné clonné ruby s výnimkou pásových rubov. Výmera obnovovaného prvku závisí najmä na rubne zrelých dimenziách buka a zachrániteľného prirodzeného zmladenia. Samozrejme, všetko záleží od konfigurácie terénu, terénnych podmienok a hustoty lesnej cestnej siete. Zakladáme prevažne väčšie obnovné prvky ako 0,2 ha.

Doporučený Mladé lesné porasty po pásovej obnove bučín sú husté a vitálne Foto Jozef Marko Mladé lesné porasty po pásovej obnove bučín sú husté a vitálne

Keď sa teraz pozeráme na výsledky lesníckej práce našich predchodcov, na 40 až 100 ročné bukové porasty, vidíme, čo dosiahli v minulosti pri používaní holorubného hospodárskeho spôsobu, neskôr pri veľkoplošnom  podrastovom spôsobe a tiež pri pásových clonných ruboch. Môžeme konštatovať, že stav bukových porastov je aj po týchto intenzívnejších formách hospodárenia na veľmi dobrej úrovni. Predchádzajúcim lesným hospodárom patrí poďakovanie za dobré hospodárenie. Dnes berieme úrodu z porastov, ktoré nám zanechali. Mladé lesné porasty po pásovej obnove bučín sú husté a vitálne, výborne odrastajú. 

Napriek tomu sú lesníci, ktorí tvrdia, že používanie pásových clonných rubov nie je správna cesta. Ibaže v porastoch na svahoch s prudkým sklonom sa inak ako v pásoch robiť nedá. Podstatný je predsa výsledok. Rastie na nich, ak to trochu preženiem, zmladenie so zakmenením sto, čo znamená, že nemusíme robiť ako lesníci nič iné, len počkať na prvú prerezávku, teda prvý výchovný zásah.

Do porastu sa nemusíme opakovane vracať, čo je v prudkých sklonoch svahov aj dosť náročné a bez požadovanej hustoty lesnej cestnej siete prakticky nemožné. Navyše, ak si všimneme okrajové stromy v kulisách materských porastov, nie sú nijako výrazne poškodené slnečným žiarením. 

Obnovná doba 30 rokov a 60 rokov v bučinách

Na Slovensku v súčasnosti všeobecne platí, že obnovná doba bučín pri prevažujúcom podrastovom hospodárskom spôsobe  je 30 rokov. Snahou prírode blízkeho obhospodarovania lesov je obnovovať ich 60 rokov. Pýtam sa ale, aký bude výsledok o 60 rokov? Na Slovensku asi nemáme bukový porast po 60 ročnej obnove. Zatiaľ sú známe čiastkové výsledky zavádzania prírode blízkeho hospodárenia maximálne s dĺžkou trvania 20 rokov. Častokrát je aj v lesníckej praxi trvalo etážový porast mylne zamieňaný s výberkovým lesom.

Výsledkom 30-ročnej obnovy bukových porastov je, že ak si predstavíme dokončenie obnovy celého porastu, tak budeme mať na obnovnej ploche mladý porast vo veku od 1 do 30 rokov. Postupom času sa takýto porast - dá sa povedať - zleje dohromady. Taxátor po obnove porastu vytvorí maximálne dve porastové skupiny. Neskôr pri ďalšej obnove programu starostlivosti o lesy pospája všetky porastové skupiny podľa toho, aký tam bude plánovaný zásah. Vo veku od 10 do 25 rokov bude v predpise stanovená prerezávka. Podobný vývoj možno očakávať aj pri obnovnej dobe 60 rokov, keď po prvých 30 rokoch obnovy budú dve, maximálne tri porastové skupiny. A toto isté sa stane aj v druhej polovici 60 ročnej obnovnej doby.

Taxátor jednoducho vytvorí v prerezávke vo veku porastu 10 – 25 rokov jednu porastovú skupinu, pretože hoci budeme postupovať v kotlíkoch, buk je tak plastická drevina, že sa na obnovných prvkoch pospája. Preto taxátor spojí desaťročnú porastovú skupinu s pätnásťročnou, niekedy s dvadsaťročnou alebo dokonca dvadsaťpäťročnou.

Počiatočná diferenciácia bukového porastu sa teda po 20 – 30 rokoch stráca a rozdiely nie sú vidieť. Taxátor spája porastové skupiny kvôli tomu, že ide o jeden predpis a tým je prerezávka. A spája ich aj preto, že je v nich reálny predpoklad spojenia. Otázkou teda je, čo v bučinách obnovovaných 60 rokov vlastne dosiahneme? Som presvedčený, že dosiahneme len maximálne tri porastové skupiny resp. dve až tri vrstvy.

Obnova bukových porastov v podmienkach Slovenska by mala prebiehať vo veku 80 až 110 rokov. Základným kritériom je kvalitná rubne zrelá hmota, využitie fruktifikácie porastov a zabezpečenie kvalitnej prirodzenej obnovy. Pri oneskorenom odoberaní zásoby malým ťažbovým percentom odčerpávania zásob v porastoch nad 100 rokov si vyrábame problém vysokých zásob vo vyšších vekových stupňoch. Často zabúdame na prírastok a navrhnutá decenálna ťažba v počiatočných fázach obnovy je mnohokrát na úrovni prírastku.

 Podmienky vhodnosti porastov pre prírode blízke hospodárenie sa v národných parkoch neposudzujú

Aby som bol správne pochopený, nie som proti prírode blízkemu obhospodarovaniu lesov, ale súčasný trend stanovenia určitého percenta alebo výmery, na ktorej musia niektorí lesníci takto postupovať, nie je v poriadku. Častokrát deklarovaná dobrovoľnosť tohto postupu je úplne znegovaná v národných parkoch na Slovensku, kde je tento spôsob hospodárenia povinný.  

Vo veľkoplošných chránených územiach sa podmienky vhodnosti výberu  porastov pre takéto hospodárenie neposudzujú, ale stávajú sa nástrojom ochrany prírody. Metodický postup na vytváranie trvalo etážových porastov, ktorý vypracovalo Národné lesnícke centrum v roku 2013, jasne definuje kritériá vhodnosti porastov pre zaradenie do trvalo etážových.

Pre výber JPRL spôsob obhospodarovania lesa „t“ sú vhodné JPRL, v ktorých ako hlavná prevažuje produkčná funkcia lesa v porastoch kategórie lesa „H – hospodárske“ resp. vybrané funkcie lesa kategórie „U - lesov osobitného určenia“, v ktorých pri plnení vybraných špecifických funkcií lesa nie je výrazne obmedzená ich produkčná funkcia.

Pre výber JPRL spôsob obhospodarovania lesa „t“ sú vhodné vybrané hospodárske súbory lesných typov, predstavujúce optimum výskytu odporučených porastových typov hlavných drevín Slovenskej republiky, ktorými sú smrek, buk, jedľa, dub a ich zmesi.  

Pre uplatnenie výberných princípov ťažby skupinovej, resp. hlúčikovej alebo stromovej  v rámci obnovy porastu  maloplošnou formou podrastového hospodárskeho spôsobu v JPRL spôsob obhospodarovania lesov „t“ sú vhodné  hospodárske súbory lesných typov s prirodzeným výskytom rôznych kombinácií drevín duba, buka, jedle a smreka s možnou prímesou ďalších drevín, pričom výhodnejšia je prevaha uvedených ihličnatých drevín, alebo aspoň jednej z nich. Veľmi dôležitý je predpoklad možnosti trvalého vzniku prirodzeného zmladenia uvedených drevín.

Podľa môjho názoru je správny postup taký, že počas obnovy programu starostlivosti o lesy musí odborný lesný hospodár poznať reálny stav porastu, drevinové zloženie, sklon terénu, sprístupnenie porastu, štádium jeho rozpracovanosti, rozloženie zásob, vek, atď.

Začínať totiž uplatňovať princípy prírode blízkeho hospodárenia v 110 ročnom poraste je neskoro. V takom poraste jednoducho nemôžeme dodržať princípy 60 ročnej  obnovnej  doby. Dokedy ho potom budeme obnovovať...? Za veľmi dôležité považujem vedieť, akú časť zásob pri obnove odčerpám, ale hlavne, aká zásoba mi ostáva na ďalšie decéniá a ako sa mi ju podarí odčerpať.

Preto je dôležité najskôr vytypovať vhodné porasty pri obnove programu starostlivosti o lesy, ktoré spĺňajú prevažnú väčšinu kritérií vhodnosti výberu porastov pre prírode blízke hospodárenie v spolupráci s odborným lesným hospodárom.

Ing. Peter Szarka

 

 

 

 

 

 

 

Naposledy zmenené: sobota, 21 október 2023 06:13
Prečítané: 4381
(7 hlasov)

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025 do 28.2.2026

Dve výnimky na používanie zakázaných a nesprávnych spôsobov lovu: Platné od 1.3.2025…

Aktuálne

Zobrazenie:7547

Slovenská poľovnícka komora upozorňuje svojich členov, že Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ako príslušný orgán štátnej správy poľovníctva podľa...

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná likvidácia a pretrvávajúca krivda

TÝŽDŇOVKA: Smutný príbeh úspešného lesníckeho manažéra v štátnom podniku. Vymyslené obvinenia, profesijná…

Aktuálne

Zobrazenie:7246

S Ing. Petrom Šiškom sme sa tento týždeň stretli po piatich rokoch. Naposledy sme spolupracovali na téme výskytu lykožrúta bukového...

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty v porastoch pripravených dvoma prerezávkami

TÝŽDŇOVKA: Keď má prebierka aj cenový zmysel a vyššie speňaženie prebierkovej hmoty…

Aktuálne

Zobrazenie:6851

Tento týždeň som spracoval formou reportáže do časopisu LES & LETOKRUHY skúsenosti cirkevných lesníkov zo spoločnosti PRO POPULO Poprad, obhospodarujúcej...

Komentár: Keď lesnícke srdce zaplače...

Komentár: Keď lesnícke srdce zaplače...

Aktuálne

Zobrazenie:6713

Chcem sa podeliť o skúsenosti, ktoré máme na mestských lesoch v Spišskej Belej v súvislosti s ochranou lesných porastov v priamom susedstve s rómskou osadou Rakúsy...

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva poškodené stromy vo štvrtom stupni ochrany

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary: LESY SR ošetria dva…

O čom sa píše

Zobrazenie:5883

Aktivistov pobúrila ťažba dreva na brehu Liptovskej Mary. LESY Slovenskej republiky tam odstraňovali následky vetrovej kalamity z minulého roka. Aj...

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej techniky a kvalifikovaných operátorov to nepôjde

TÝŽDŇOVKA: Aj malý lesný hospodár môže získať veľký top traktor. Bez modernej…

Aktuálne

Zobrazenie:5676

Na regionálnom Dni zeleného lesa, ktorý sa konal tento týždeň pri Kaplnke na Záblatí v Javorníkoch, predseda ÚNIE regionálnych združení vlastníkov...

Hlavné správy

Všimli sme si: Bežný vlastník a správca lesa už ani nemôže mať prehľad, aká ďalšia byrokracia sa na neho valí

Všimli sme si: Bežný vlastník a správca lesa už ani nemôže mať…

O čom sa píše

Šéfredaktor českého odborného časopisu Lesnická práce a lesnícko-drevárskeho portálu Silvarium.cz Ing. Jan Příhoda v úvodníku aprílového vydania, ktoré sa v týchto dňoch dostáva...

Prečítajte si viac
Študenti súčasťou budúcnosti slovenských lesov: Zachovanie ekologickej rovnováhy a hospodárskeho významu lesa

Študenti súčasťou budúcnosti slovenských lesov: Zachovanie ekologickej rovnováhy a hospodárskeho významu lesa

O čom sa píše

LESY SR pri jarnej výsadbe privítali študentov Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej Jozefa Dekreta Matejovie z Liptovského Hrádku, ktorí si prišli...

Prečítajte si viac
Európsky strojársky priemysel v kategórii drevospracujúcich technológií stagnuje: Veľtrh LIGNA v Hannoveri - obrat k lepšiemu?

Európsky strojársky priemysel v kategórii drevospracujúcich technológií stagnuje: Veľtrh LIGNA v Hannoveri…

Aktuálne

Európsky strojársky priemysel v kategórii drevospracujúcich technológií posledné dva roky stagnuje a čaká na reštart. Ten si sľubuje od veľtrhu...

Prečítajte si viac
Prezident podpísal zákon s opatreniami na zmiernenie globálneho odlesňovania (EUDR): Kontrola dovozu, vývozu a produkcie dreva a výrobkov z dreva

Prezident podpísal zákon s opatreniami na zmiernenie globálneho odlesňovania (EUDR): Kontrola dovozu…

Aktuálne

Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania (EUDR) nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora