Názor: Prečo sa ochranári v odhade počtu medveďov mýlia?
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
Ako vedecký pracovník, ktorý pracoval v oblasti biochémie a molekulárnej biológie štyridsaťosem rokov, som zvyknutý na exaktné vyjadrovanie sa a jednoznačnú interpretáciu experimentálnych výsledkov. Preto si dovolím reagovať na množstvo skreslených a nekompetentných vyjadrení k odhadu počtu medveďov na Slovensku.
Je nevyhnutné, aby si zanietení ochranári uvedomili, že čiastkové výsledky neukončeného výskumu „Vypracovanie štúdií odhadu početnosti chránených druhov veľkých šeliem (vlk dravý, rys ostrovid, medveď hnedý) a vypracovanie štúdie stupňa hybridizácie vlka dravého s príbuznými druhmi živočíchov (šakal zlatý, pes domáci) analýzou DNA“ (cit. z centrálneho registra zmlúv) majú len obmedzenú výpovednú hodnotu. Preto by sa mali vyjadrovať uvážlivejšie a nemali by šíriť v médiách nezmysly.
Prečo výsledky tejto štúdie nemôžu poskytnúť objektívy obraz o počte medveďov na celom Slovensku?
Niet dôvodu spochybňovať výsledky renomovaného pracoviska, ktoré vzorky medvedieho trusu a srsti spracovalo. Koľko vzoriek dostali, toľko skúmali. Analýzou cca 2 000 vzoriek (z pôvodne zazmluvnených 6 900) sa dospelo k záveru, že pochádzajú cca od 1 000 medveďov. Z toho vyplýva, že v priemere to boli približne dve vzorky od jedného medveďa. Ak by dostali len 1 000 vzoriek, možno by dospeli k číslu okolo 500. Ale kto zaručí, že ak by dostali 4 000 vzoriek, že by pochádzali zase len od 1 000 medveďov, a nie od viacerých, t. j. aj takých, ktoré unikli pozornosti?
Doteraz nie je verejnosti známa metodika ako, kde a na akej veľkej ploche sa vzorky odoberali, na základe akých kritérií sa zberové lokality zvolili a najmä na základe čoho je možné tvrdiť, že sa podchytili vzorky od všetkých medveďov. Nielen, že nie je zaručené, že sa odobrali vzorky od všetkých medveďov, žijúcich vo vybraných lokalitách, ale určite nie je zaručené ani to, že sa vzorky odoberali vo všetkých lokalitách, kde sa medvede v tej dobe nachádzali. Je preto nekorektné zovšeobecňovať výsledky, platiace len pre určité obmedzené územie, na celé Slovensko.
Čo vlastne štúdia potvrdila?
Keďže nie je známe, aké percento medveďov žijúcich na Slovensku uniklo pozornosti zberačov vzoriek, výpovedná hodnota tohto výskumu (pokiaľ sa týka odhadu celkového počtu medveďov) je obmedzená. Pretože platí, že genetickou analýzou sa iba potvrdilo, že na Slovensku vo vybraných lokalitách žilo v čase odberu vzoriek minimálne 1 000 medveďov.
Pokiaľ by ochranári dosiahnuté výsledky interpretovali so slovíčkom minimálne a špecifikovali by rozsah územia, ktorého sa to týka, tak by im nebolo čo vytknúť. No zároveň by museli pripustiť, že už v čase tohto monitoringu mohlo žiť v skutočnosti medveďov na území celého Slovenska aj podstatne viac.
Ing. Juraj Gašperík, CSc.
Bývalý pracovník Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied