Názor: Nárast priemerných teplôt a lesné ekosystémy. Lesy potrebujú pomoc a aktívny prístup
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Za posledných 124 rokov mal rok 2024 najvyššiu priemernú teplotu. V Hurbanove bola priemerná teplota z rokov 1901 - 2000 9,9 ˚C. V roku 2024 to bolo 13,4 ˚C. Nárast o 3,5 ˚C je obrovský. Výškovo to znamená posun o 600 metrov. V lesníctve ide o posun o tri lesné vegetačné stupne.
S touto zmenou sa musia vysporiadať všetky dreviny. Problémom nie je iba nárast teplôt, ale s tým je spojený aj nárast škodcov ohrozujúcich lesy. Výrazný vplyv na lesy má aj nerovnomernosť zrážok, najmä vo vegetačnom období. Lesné ekosystémy by oveľa lepšie zniesli extrémny nárast teplôt, keby s nimi rovnomerne rástli aj zrážky.
To sa ale nedeje. Voda bola, je a bude postupne čoraz väčší problém. Svet a ľudia si problém vody začali uvedomovať, ale čo sa týka vstupov a nákladov, svet a najmä EÚ rieši hlavne oxid uhličitý a minimálne vodu. Rozpad lesov a vysychanie lesných ekosystémov povedie k výraznejšiemu nárastu oxidu uhličitého.
Pri náraste teplôt nejde iba o rastliny, ale aj o živočíchy, vrátane ľudí. Celý ekosystém sa dostáva pod tlak prírody. Čo sa nevie prispôsobiť, niekedy postupne chradne, inokedy náhle zomiera. Mňa neprekvapuje, že napriek problémom s nedostatkom vody a nárastom teplôt, lesy s pestrejším zmiešaním a pôvodnými drevinami tento extrém ešte (ako - tak) zvládajú.
Ak vypadne - vyschne jedinec, ktorý nedokáže tlaku odolať, nahrádza ho prirodzená obnova zo stromov s lepšími vlastnosťami a schopnosťami odolávať. Svetlo a priestor po vyschnutom strome využíva tisíce jedincov novovznikajúceho lesa, z ktorých zase zostanú tie, ktoré dokážu prijať podmienky prírody (teplo a sucho). Iste, prejavy extrémov počasia sú v rôznych lesov rôzne. Veľkoplošný rozpad monokultúr je zložitejší problém.
Mohli by sme si povedať 3,5 ˚C, no a čo s tým, ako a čo riešiť? Máme možnosti na technické riešenia pre zadržiavanie vody. Všetci však vieme, že základom pri zadržiavaní vody je pôda. Dôležitá je jej štruktúra, pórovitosť a najmä množstvo humusu. Máme postupy na tvorbu etážových odolnejších porastov. Vieme vytvárať pestrejšie - viacdrevinové porasty. Môžeme introdukovať - priniesť dreviny z teplejších južnejších oblastí.
Mali by sme mať ale najmä na zreteli, že aktívny prístup a pomoc lesom v tejto pre nich ťažkej situácii by sme mali uplatňovať rovnako ako pomoc lekára chorému človeku.
Ing. Dušan Mikuš
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok a redakčná úprava: Lesmedium.sk
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.