Názor: Načo je Slovensku Lesnícka ochranárska služba (LOS)? Aby sme porazili našu, lesnícku pandémiu!
- Zverejnené v Aktuálne
- Pridať nový komentár
LOS, nie jeden z najväčších kopytníkov sveta, lat. Alces alces, ale ako je z titulku zrejmé, je to Lesnícka ochranárska služba. Prečo takáto otázka? No keďže je LOS súčasťou Národného lesníckeho centra (NLC), ktoré je príspevkovou organizáciou, zriadenou Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV), tak by mi pripadalo prinajmenšom prirodzené, keby sa k problematike škodlivých činiteľov v lesoch Slovenska vyjadrovali odborníci z LOS.
Opak je pravdou. Novinárska komunita nám pretŕča pred kamerami, na rôznych komunikačných kanáloch (v médiách), so zaručenými informáciami o stave lesníctva, rôzne samozvané indivíduá s prívlastkom ochranár. Častá otázka mojej dcéry už roky znie, aké je to povolanie ochranár, lebo sa jej toto povolanie veľmi páči. Veď netreba nič robiť, len vystúpiť pred kameru a kritizovať... A to nechcem uvádzať jej stanovisko na činnosť jej rodičov, lesníkov.
Asi je pre konzumentov správ oveľa prirodzenejšie, keď je tým škodcom v našich lesoch jasne identifikovateľný a viditeľný – lesník, ako nejaké malé chrobáčiky, nebodaj spóry húb, či baktérie a vírusy, o ktorých práve často hovorí „naša“ LOS-ka.
LOS zabezpečuje (zo zákona) rastlinolekársku starostlivosť v lesoch Slovenska. A práve v kontexte najťažšej pandémie dnešných dní je evidentné, že liečiť sa neutekáme k inštalatérovi, k lekárovi, nebodaj k jadrovému fyzikovi, ale prirodzene k lekárovi! A poslaním môjho príspevku je vlastne to, že chcem požiadať ľudí z prostredia médií, aby nedávali liečiť naše lesy neodborníkom, aby pre ten správny názor a recept išli práve do prostredia LOS.
Zamestnancami LOS sú naslovovzatí odborníci, často viac uznávaní v zahraničí ako doma. Ich publikovanie v odborných kruhoch Európy je prínosom nielen pre naše lesy, ale evidentne o výsledky ich práce je záujem aj za hranicami Európskej únie. Len často nie doma! Tu samozrejme zohráva negatívnu úlohu aj historická konzervatívnosť lesníckeho stavu na Slovensku a často malé úsilie na presadzovanie svojich odborných názorov a stanovísk v našej domovine.
Aj z dlhodobých prognóz LOS je evidentné, že dokáže jasne škodcu identifikovať, jasne stanoviť prognózu ďalšieho vývoja a jasne nastaviť stratégiu opatrení proti konkrétnemu škodcovi. Škoda, že ich prognózam verejnosť (často aj tá lesnícka) uverí až po ich naplnení. Jasne nám to potvrdzuje stav smrečín na Slovensku, ktorý LOS prognózovala už na prelome storočí.
Tak načo je Slovensku LOS? No práve na to, aby to bolo dnešné lesnícke konzílium odborníkov, ktorého názory budeme predkladať verejnosti a podľa receptov ktorého budú postupovať obhospodarovatelia a vlastníci lesných pozemkov.
V závere sa natíska spoločná prosba médiám, MPRV, NLC, LOS, ale aj nám lesníkom. Aby všetci využívali informácie a poznatky tejto organizácie, aby ich objektívne podávali občanom Slovenska a aby zabezpečovali ich využite na lesných pozemkoch. Len takto dokážeme spoločne poraziť tú našu, lesnícku pandémiu.
Ing. Jozef Staško
(Autor je skúsený lesník, ktorý pôsobil na viacerých manažérskych pozíciách v štátnych lesoch)