Názor: Les, ktorý netranspiruje vodu, nesekvestruje oxid uhličitý a stráca živú biomasu, prispieva k zmene klímy
- Zverejnené v Aktuálne
- Komentáre (1)
Vedú sa vášnivé diskusie o potrebe ponechania lykožrútom napadnutých lesov na samovývoj. Údajne je to najekologickejší spôsob obnovy ekosystémov. Nechcem posudzovať túto argumentáciu najmä preto, lebo sa tejto problematike nevenujem a nechcem prilievať olej do ideologických konfliktov.
Jedno, čo však viem naisto, že to nie je dobré pre klímu. Prečo? Lebo suchými stromami sa voda nevyparuje a neochladzuje. V suchom lese nerastie biomasa, lebo neprebieha fotosyntéza na suchých stromoch.
A čo prebieha? Prebiehajú procesy zmeny energetických tokov. Znižovaním výparu vody vegetáciou sa znižuje spotreba solárnej energie na výpare vody a nespotrebovaná solárna energia sa mení na citeľné teplo a zohrieva ovzdušie. Preto suchý les priamo v poraste mení klímu.
Pri znížení výparu z takého lesa len o 100 mm sa prihreje atmosféra na jednom hektári o 700 MWh za letný polrok, čo spôsobuje zvýšenie tepla v lokalite o viac ako 5 stupňov Celzia. Tak, len aby ste vedeli priatelia, čo vlastne podporujeme.
Ak máme 10 000 hektárov takto poškodených lesov ponechaných na samovývoj, prihrejeme si Slovensko znížením výparu pri 100 milimetroch „len“ o 7 TWh. Málo? Nuž len dvojmesačná spotreba energie celého Slovenska. Pokles výparu je ešte vyšší.
Takže, čo ideme robiť v dobe, keď prebieha diskusia o zvyšovaní cien energie a rizikách klimatickej krízy?
Ing. Michal Kravčík, CSc.
Zdroj: Status autora na sociálnej sieti
Titulok a reakčná úprava: Lesmedium.sk
Komentárov
RSS informačný kanál kometárov k tomuto článku.