Prihlásiť

Názor: Hráme sa na národné parky, ktoré reálne nemáme a pritom demontujeme vidiek

Na facebookovej stránke sa pýta štátny tajomník ministerstva životného prostredia pán Smatana, ako vysvetlíme anomáliu, že pozemky v národných parkoch sú pod správou ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, a nie pod správou ministerstva životného prostredia. V skutočnosti je anomáliou, že z deviatich národných parkov na Slovensku by po prehodnotení ostali jeden alebo dva, ktoré by spĺňali kritériá. Myslím tým odborné kritériá, pri ktorých je rozhodujúca pôvodnosť zloženia biotopov a tým aj ich schopnosť samostatnej existencie po prechode do bezzásahovosti – bez následného rýchleho rozvrátenia.

Doporučený Ilustračné foto Ing. Marek Nosko Ilustračné foto Ing. Marek Nosko

Toto totiž hrozí po neodbornom (aritmetickom na 50%) zaradení území národných parkov do zóny A. Tu je podstata problémov celej ochrany prírody v národných parkoch na Slovensku. Keby tie národné parky boli skutočné, nikto by sa nepostavil proti ním. Nie náhodou má bohaté Švajčiarsko len jeden malý národný park. My máme deväť, ktoré sú na míle vzdialené od skutočných národných parkov a na ktoré Slovensko jednoducho finančne nemá, aby ich trvalo udržateľne mohlo prevádzkovať.

Zdravý rozum nám hovorí, že lepšie je mať jeden, alebo dva národné parky skutočné, odborne prehodnotené (nie aritmeticky) s následným prevodom pozemkov, ako mať deväť pseudoparkov  s neistou budúcnosťou. Deklarovaná možnosť čerpania eurofondov na tieto chránené územia nie je trvalo udržateľná a nie je zmysluplnou cestou. Štát je zadĺžený až po uši, peniaze z plánu obnovy sa pominú a regiónom ostanú oči pre plač. Mäkký, spravidla jednodňový turizmus nikoho neuživí, atraktivita prostredia vyjde z módy a enviro záťaže v podobe infraštruktúry zostanú. Toto je skutočná budúcnosť vidieka!

Vie vôbec niekto, čo znamená mäkký turizmus? Chýba kvantifikácia denného počtu turistov na dané územie s výpočtom kapacít infraštruktúry! Napríklad na Muránskej planine pri súčasnej intenzite turizmu, ktorý nikto doteraz neobmedzoval, sú ubytovacie a stravovacie zariadenia využité tri mesiace v roku. Ostatok je živorenie. Koľkokrát treba znásobiť počty turistov aby to prinieslo zisk bez negatívnych dosahov na Muránsku planinu?

Štát vytvoril svoj podnik na spravovanie lesov. Tento hospodári podľa plánov vypracovaných nezávislou odbornou organizáciou a prostredníctvom OLH. Teraz ochrana prírody deklaruje, že aj ona bude vykonávať ťažbu dreva v chránených územiach. Bude to ďalšia inštitúcia, ktorá sa bude zaoberať rovnakou činnosťou? Podľa akých a kým vypracovaných plánov? Alebo jej hospodárenie nebude nikým kontrolované a len podľa toho, ako sa kto práve rozhodne? Regióny vyzývajú na odborné prehodnotenie chránených území.

Už nestačí prejaviť nesúhlas v podobe petícií, nesúhlasu samospráv, mnohých odborných stanovísk dotknutých subjektov. Kde je deklarovaná decentralizácia rozhodovania z Bratislavy na regióny? Historický prevod pozemkov bez prehodnotenia a odborných analýz v takomto rozsahu sa môže zmeniť na obrovský sociálny dopad s ekologickými a ekonomickými dôsledkami. V doložke vybraných vplyvov uvedeného prevodu je uvedené, že prevod nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, hospodárenie obyvateľstva a rozpočet verejnej správy. Tieto tvrdenia sú hlboko neodborné a zavádzajúce. Minister Ján Budaj vyzýva aj médiá, aby tento proces podporili. Nikde nehovoril o tom, že v prvom rade by to mal byť proces odborný a demokratický. O tak závažnom procese predsa nemôžu rozhodovať médiá, aktivisti, ale práve odbornosť a demokratickosť.

Zarážajúce je, že tí čo hovoria o lesníckom biznise, majú doma drevené schody, stôl z masívu a používajú denne papier. Vozia sa bezplatne po lesných cestách, chodníkoch, či cyklotrasách. V lesníctve na vidieku je odvedený kus poctivej roboty, veľakrát odmenenej blízko minimálnej mzdy. Na Slovensku je až 57% percent výmery lesných porastov zaradených v sieti chránených území. Z nich 48,8% je zaradených do území NATURA 2000. A tu nastáva obrovský problém, ktorý hrozí pre vidiek. V mnohých prípadoch dochádza z dôvodu naivity a úzkoprsosti ochrancov prírody k strpčovaniu života vidieckeho človeka resp. nemožnosti obhospodarovania lesnej a nelesnej pôdy.

Ako príklad uvediem obmedzenie činnosti v ťažbe dreva v TANAPe koňmi. Ľudí, ktorí dnes pracujú s koňmi je už len hŕstka, napriek tomu, že táto práca patrí k tradičným formám hospodárenia v lese. Takíto ľudia sú vzácni, patria ku klenotom vidieka a my ich diletantským spôsobom pripravíme o tradičný spôsob obživy na vidieku. Mali by sme ich odmeňovať, a nie obmedzovať. Nemá to nič spoločné s ochranou prírody a ten, kto takéto obmedzenie vydal, už nemá právo robiť v organizácii ochrany prírody. Je to druh extrémizmu.

Žiadna európska smernica nenariaďuje uplatňovanie bezzásahového režimu a už vôbec nie v biotopoch horských smrečín v ktorých máme vyhlásené akože národné parky. Naopak, Smernica Rady o ochrane prírodných biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (nadradená naším zákonom) hovorí, že opatrenia berú do úvahy hospodárske, sociálne a kultúrne požiadavky, miestne a regionálne charakteristiky!

Ak nenájdeme rovnováhu medzi ochranou prírody a požiadavkami samospráv, regiónov a zodpovedne hospodáriacimi subjektami, bude to mať obrovský dopad na vidiek a medzi porazenými bude samotná príroda s vidieckym obyvateľstvom. Cesta je symbióza dotknutých subjektov v podobe diverzifikácie činnosti, čím sa budú ľudia na vidieku živiť a prehodnotenie chránených území. Na Slovensku stačí jeden alebo dva národné parky a tie spolu s rezerváciami, ktorých je na Slovensku mnoho nech prejdú pod ministerstvo životného prostredia. Neporovnávajme sa s krajinami, ktoré majú reálne národné parky.      

Páni predkladatelia poslaneckého návrhu, je potrebné prísť do regiónov a predložiť podrobnú analýzu prevodu pozemkov a prerokovať dopad nie prezentovať všeobecné frázy. Ľudia v regióne potrebujú vedieť, aký „blahobyt“ ich čaká. Žiadame od Vás, aby ste urobili v tak závažnej veci poslanecký prieskum.      

Ing. Cyril Bábeľa

(Autor je člen petičného výboru Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina)  

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 10 jún 2021 07:05
Prečítané: 3966
(6 hlasov)

Komentárov   

0 # Juríček 2021-06-10 14:19
Celá problematika je o peniazoch. Podľa Opatrenia 1.1.1. programu starostlivosti o NP Muránska planina - náklady na bezzásahový režim v lesných biotopoch na rok 2021= 1 114 516 eur!!! Na roky 2021 až 2049 náklady predstavujú 31 206 448 eur!!! To sú iné peniaze. A koho už zaujíma ochrana lesa a prírody? ŠOP RS už nikto nebude stáť v ceste za spravou na týchto pozemkoch. Lesu nazdar!
-8 # palocko 2021-06-10 09:24
Súhlasím s Vami p. Babeľa. Vy však hovoríte za región v ktorom žijete a pôsobíte. Slovensko a nás tu na východe trápia aj iné veci. Napríklad obrovské zdevastované poľnohospodárske lány, "letiská" nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách, developeri, neúnosné stavy voľne žijúcej zveri, expanzia inváznych a nepôvodných živočíšnych druhov a vlkov atď.
Napriek tomu by sme my dvaja vedeli nájsť spoločnú reč.
Anton Paločko, lesník ŠOP SR v Prešove
+7 # Juríček 2021-06-10 10:07
Pán ochranár, viete vysvetliť pojem "letiská nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách?" Alebo je to len ochranárska rétorika na vymývanie mozgov nelesníckej verejnosti? Pošlite mi čísla JPRL "letiská" a zistíme príčinu a pôvodcu..., podľa Vás letiska.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka výsledkom ich práce na plochách po kalamite namiesto vývratov a suchárov vitálne a zmiešané mladé lesné porasty

TÝŽDŇOVKA: Urbárnici z Vyšnej Boce nepustili do gatí a dnes sú vďaka…

Aktuálne

Zobrazenie:13773

S predsedom Spolku bývalých urbárnikov Pozemkové spoločenstvo Vyšná Boca Ing. Pavlom Zacharovským a odborným lesným hospodárom i lesníkom v jednej osobe Ing. Jozefom Gracíkom...

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými cenami priemerne o 30 percent vyššie

TÝŽDŇOVKA: Na aukciách dreva padajú rekordy, speňaženie je v porovnaní s cenníkovými…

Aktuálne

Zobrazenie:13003

Tento týždeň v pondelok vyhodnotili košickí mestskí lesníci aukciu dreva, ktorá sa uskutočnila od 19. do 22. novembra na Expedičnom sklade...

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Názor: Verejnosť má právo poznať pravdu, ktorú ochranári skrývajú pod svojou maskou

Aktuálne

Zobrazenie:10858

V dnešných časoch, keby lesná zver nespôsobovala žiadne škody, nemuselo by sa nič robiť. V opačnom prípade, keď zver spôsobuje škody v lese...

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou na uzde, spoločne kladú dôraz na ochranu lesa

TÝŽDŇOVKA: Lesníci a poľovníci držia v porastoch urbáru Liptovská Sielnica škody zverou…

Aktuálne

Zobrazenie:9131

Pred niekoľkými dňami som sa stretol so zástupcami Pozemkového spoločenstva urbariátu v Liptovskej Sielnici. Tento týždeň som spracoval zo získaných podkladov...

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a ekologický, v štádiu funkčného modelu, pomôže pri výchove lesa

Vojenskí lesníci sa podieľajú na vývoji pásového lesného stroja: Ľahký, užitočný a…

O čom sa píše

Zobrazenie:9004

Štátny podnik Vojenské lesy a majetky SR na sociálnej sieti uvádza, že rast ekonomickej a ekologickej náročnosti sa samozrejme premieta...

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase ochrany

Agrorezort: Povolenie mimoriadneho lovu diviačej zveri a ostatnej raticovej zveri v čase…

O čom sa píše

Zobrazenie:6557

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky podľa § 72 písm. m) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a...

Hlavné správy

Vedec o téme klimatickej zmeny, ktorá existovala aj pred ľudskou civilizáciou: Degradovala na krčmovú diskusiu

Vedec o téme klimatickej zmeny, ktorá existovala aj pred ľudskou civilizáciou: Degradovala…

O čom sa píše

Téma klimatickej zmeny, o ktorej sa v spoločnosti čoraz viac rozpráva, je fascinujúca, zároveň frustrujúca a trocha aj desivá. O tejto téme povedal viac...

Prečítajte si viac
Senzácia z listnatého lesa: Bukové vlákna na prehliadkové mólo

Senzácia z listnatého lesa: Bukové vlákna na prehliadkové mólo

O čom sa píše

Z výrobnej linky v Göppingene zišli prvé textilné vlákna z bukového dreva, ktorých využitie je rôznorodé: textil, interiérové vybavenie a...

Prečítajte si viac
Rada Európskej únie: Formálne prijatie ročného odkladu uplatňovania nariadenia o odlesňovaní

Rada Európskej únie: Formálne prijatie ročného odkladu uplatňovania nariadenia o odlesňovaní

Aktuálne

Rada Európskej únie 18. decembra 2024 formálne prijala nariadenie o ročnom odklade uplatňovania nariadenia EÚ o odlesňovaní. Informuje o tom v tlačovej...

Prečítajte si viac
5. ročník videosúťaže Podpor svoj odbor: Najaktívnejšou strednou odbornou školou sa stala SOŠ lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku

5. ročník videosúťaže Podpor svoj odbor: Najaktívnejšou strednou odbornou školou sa stala…

Aktuálne

5. ročník videosúťaže Podpor svoj odbor má svojich víťazov. Slávnostného oceňovania sa zúčastnil a medzi mladých zavítal aj štátny tajomník...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza

Fytofarm Merimex Pro Populo Poprad Slovenská lesnícka komora