Prihlásiť

Názor: Hráme sa na národné parky, ktoré reálne nemáme a pritom demontujeme vidiek

Na facebookovej stránke sa pýta štátny tajomník ministerstva životného prostredia pán Smatana, ako vysvetlíme anomáliu, že pozemky v národných parkoch sú pod správou ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, a nie pod správou ministerstva životného prostredia. V skutočnosti je anomáliou, že z deviatich národných parkov na Slovensku by po prehodnotení ostali jeden alebo dva, ktoré by spĺňali kritériá. Myslím tým odborné kritériá, pri ktorých je rozhodujúca pôvodnosť zloženia biotopov a tým aj ich schopnosť samostatnej existencie po prechode do bezzásahovosti – bez následného rýchleho rozvrátenia.

Doporučený Ilustračné foto Ing. Marek Nosko Ilustračné foto Ing. Marek Nosko

Toto totiž hrozí po neodbornom (aritmetickom na 50%) zaradení území národných parkov do zóny A. Tu je podstata problémov celej ochrany prírody v národných parkoch na Slovensku. Keby tie národné parky boli skutočné, nikto by sa nepostavil proti ním. Nie náhodou má bohaté Švajčiarsko len jeden malý národný park. My máme deväť, ktoré sú na míle vzdialené od skutočných národných parkov a na ktoré Slovensko jednoducho finančne nemá, aby ich trvalo udržateľne mohlo prevádzkovať.

Zdravý rozum nám hovorí, že lepšie je mať jeden, alebo dva národné parky skutočné, odborne prehodnotené (nie aritmeticky) s následným prevodom pozemkov, ako mať deväť pseudoparkov  s neistou budúcnosťou. Deklarovaná možnosť čerpania eurofondov na tieto chránené územia nie je trvalo udržateľná a nie je zmysluplnou cestou. Štát je zadĺžený až po uši, peniaze z plánu obnovy sa pominú a regiónom ostanú oči pre plač. Mäkký, spravidla jednodňový turizmus nikoho neuživí, atraktivita prostredia vyjde z módy a enviro záťaže v podobe infraštruktúry zostanú. Toto je skutočná budúcnosť vidieka!

Vie vôbec niekto, čo znamená mäkký turizmus? Chýba kvantifikácia denného počtu turistov na dané územie s výpočtom kapacít infraštruktúry! Napríklad na Muránskej planine pri súčasnej intenzite turizmu, ktorý nikto doteraz neobmedzoval, sú ubytovacie a stravovacie zariadenia využité tri mesiace v roku. Ostatok je živorenie. Koľkokrát treba znásobiť počty turistov aby to prinieslo zisk bez negatívnych dosahov na Muránsku planinu?

Štát vytvoril svoj podnik na spravovanie lesov. Tento hospodári podľa plánov vypracovaných nezávislou odbornou organizáciou a prostredníctvom OLH. Teraz ochrana prírody deklaruje, že aj ona bude vykonávať ťažbu dreva v chránených územiach. Bude to ďalšia inštitúcia, ktorá sa bude zaoberať rovnakou činnosťou? Podľa akých a kým vypracovaných plánov? Alebo jej hospodárenie nebude nikým kontrolované a len podľa toho, ako sa kto práve rozhodne? Regióny vyzývajú na odborné prehodnotenie chránených území.

Už nestačí prejaviť nesúhlas v podobe petícií, nesúhlasu samospráv, mnohých odborných stanovísk dotknutých subjektov. Kde je deklarovaná decentralizácia rozhodovania z Bratislavy na regióny? Historický prevod pozemkov bez prehodnotenia a odborných analýz v takomto rozsahu sa môže zmeniť na obrovský sociálny dopad s ekologickými a ekonomickými dôsledkami. V doložke vybraných vplyvov uvedeného prevodu je uvedené, že prevod nebude mať negatívny vplyv na podnikateľské prostredie, hospodárenie obyvateľstva a rozpočet verejnej správy. Tieto tvrdenia sú hlboko neodborné a zavádzajúce. Minister Ján Budaj vyzýva aj médiá, aby tento proces podporili. Nikde nehovoril o tom, že v prvom rade by to mal byť proces odborný a demokratický. O tak závažnom procese predsa nemôžu rozhodovať médiá, aktivisti, ale práve odbornosť a demokratickosť.

Zarážajúce je, že tí čo hovoria o lesníckom biznise, majú doma drevené schody, stôl z masívu a používajú denne papier. Vozia sa bezplatne po lesných cestách, chodníkoch, či cyklotrasách. V lesníctve na vidieku je odvedený kus poctivej roboty, veľakrát odmenenej blízko minimálnej mzdy. Na Slovensku je až 57% percent výmery lesných porastov zaradených v sieti chránených území. Z nich 48,8% je zaradených do území NATURA 2000. A tu nastáva obrovský problém, ktorý hrozí pre vidiek. V mnohých prípadoch dochádza z dôvodu naivity a úzkoprsosti ochrancov prírody k strpčovaniu života vidieckeho človeka resp. nemožnosti obhospodarovania lesnej a nelesnej pôdy.

Ako príklad uvediem obmedzenie činnosti v ťažbe dreva v TANAPe koňmi. Ľudí, ktorí dnes pracujú s koňmi je už len hŕstka, napriek tomu, že táto práca patrí k tradičným formám hospodárenia v lese. Takíto ľudia sú vzácni, patria ku klenotom vidieka a my ich diletantským spôsobom pripravíme o tradičný spôsob obživy na vidieku. Mali by sme ich odmeňovať, a nie obmedzovať. Nemá to nič spoločné s ochranou prírody a ten, kto takéto obmedzenie vydal, už nemá právo robiť v organizácii ochrany prírody. Je to druh extrémizmu.

Žiadna európska smernica nenariaďuje uplatňovanie bezzásahového režimu a už vôbec nie v biotopoch horských smrečín v ktorých máme vyhlásené akože národné parky. Naopak, Smernica Rady o ochrane prírodných biotopov a voľne žijúcich živočíchov a rastlín (nadradená naším zákonom) hovorí, že opatrenia berú do úvahy hospodárske, sociálne a kultúrne požiadavky, miestne a regionálne charakteristiky!

Ak nenájdeme rovnováhu medzi ochranou prírody a požiadavkami samospráv, regiónov a zodpovedne hospodáriacimi subjektami, bude to mať obrovský dopad na vidiek a medzi porazenými bude samotná príroda s vidieckym obyvateľstvom. Cesta je symbióza dotknutých subjektov v podobe diverzifikácie činnosti, čím sa budú ľudia na vidieku živiť a prehodnotenie chránených území. Na Slovensku stačí jeden alebo dva národné parky a tie spolu s rezerváciami, ktorých je na Slovensku mnoho nech prejdú pod ministerstvo životného prostredia. Neporovnávajme sa s krajinami, ktoré majú reálne národné parky.      

Páni predkladatelia poslaneckého návrhu, je potrebné prísť do regiónov a predložiť podrobnú analýzu prevodu pozemkov a prerokovať dopad nie prezentovať všeobecné frázy. Ľudia v regióne potrebujú vedieť, aký „blahobyt“ ich čaká. Žiadame od Vás, aby ste urobili v tak závažnej veci poslanecký prieskum.      

Ing. Cyril Bábeľa

(Autor je člen petičného výboru Zastavme netransparentnú zonáciu Národného parku Muránska planina)  

 

Naposledy zmenené: štvrtok, 10 jún 2021 07:05
Prečítané: 1878
(6 hlasov)

Komentárov   

0 # Juríček 2021-06-10 14:19
Celá problematika je o peniazoch. Podľa Opatrenia 1.1.1. programu starostlivosti o NP Muránska planina - náklady na bezzásahový režim v lesných biotopoch na rok 2021= 1 114 516 eur!!! Na roky 2021 až 2049 náklady predstavujú 31 206 448 eur!!! To sú iné peniaze. A koho už zaujíma ochrana lesa a prírody? ŠOP RS už nikto nebude stáť v ceste za spravou na týchto pozemkoch. Lesu nazdar!
-8 # palocko 2021-06-10 09:24
Súhlasím s Vami p. Babeľa. Vy však hovoríte za región v ktorom žijete a pôsobíte. Slovensko a nás tu na východe trápia aj iné veci. Napríklad obrovské zdevastované poľnohospodárske lány, "letiská" nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách, developeri, neúnosné stavy voľne žijúcej zveri, expanzia inváznych a nepôvodných živočíšnych druhov a vlkov atď.
Napriek tomu by sme my dvaja vedeli nájsť spoločnú reč.
Anton Paločko, lesník ŠOP SR v Prešove
+7 # Juríček 2021-06-10 10:07
Pán ochranár, viete vysvetliť pojem "letiská nezabezpečených lesov v dubinách a bučinách?" Alebo je to len ochranárska rétorika na vymývanie mozgov nelesníckej verejnosti? Pošlite mi čísla JPRL "letiská" a zistíme príčinu a pôvodcu..., podľa Vás letiska.

Diskusie na serveri Lesmedium.sk zostáva prístupná pre všetkých čitateľov. Pre vkladanie príspevkov je nutná registrácia pomocou e-mailu. Pravidlá diskusií na Lesmedium.sk (Kódex diskutujúceho) a stručný návod ako sa registrovať nájdete tu .

Populárne správy

Názor: Debata s ochranármi o medveďoch je zbytočná, ak odmietajú akceptovať jasné a logické fakty

Názor: Debata s ochranármi o medveďoch je zbytočná, ak odmietajú akceptovať jasné…

O čom sa píše

Zobrazenie:12287

Boli to práve poľovníci, ktorí pred 90 rokmi začali medvede chrániť a vďaka nim u nás nevyhynuli. Preto je nekorektné...

Štátny lesník opísal výsledky lesníckej práce malého urbáru: Na obnovených kalamitných plochách niekoľkometrové mladiny s pestrým drevinovým zložením

Štátny lesník opísal výsledky lesníckej práce malého urbáru: Na obnovených kalamitných plochách…

O čom sa píše

Zobrazenie:10796

Štátny lesník z Muráňa Ing. Cyril Bábeľa ml. píše na svojom profile na sociálnej sieti krátko a výstižne o hospodárení...

Glosa: Z ôsmich salašov ostal vo Vrátnej jediný a aj ten má existenčné problémy. Kvôli ochranárom

Glosa: Z ôsmich salašov ostal vo Vrátnej jediný a aj ten má…

O čom sa píše

Zobrazenie:7505

Pred dvoma týždňami som sa stretol s predsedami troch urbárov, ktorých podielnici vlastnia pôdu vo Vrátnej doline pri Terchovej v Malej Fatre...

Glosa: Dva medvede v Muránskej Zdychave zabili koňa, ovce a jahňa. Ako sa majú vyhnúť stretom s nimi obyvatelia obce?

Glosa: Dva medvede v Muránskej Zdychave zabili koňa, ovce a jahňa. Ako…

O čom sa píše

Zobrazenie:7085

Pôsobil som v rámci svojej práce na Lesnej správe Revúca osem rokov a preto dobre poznám Muránsku Zdychavu a jej okolie. Obec...

Zhromaždenie na podporu vidieka: V stredu 3. novembra o 15.30 hod. pred Národnou radou SR

Zhromaždenie na podporu vidieka: V stredu 3. novembra o 15.30 hod. pred…

Aktuálne

Zobrazenie:4816

Organizátori zhromaždenia súkromných vlastníkov lesov, poľnohospodárov, lesníkov, poľovníkov a obyvateľov vidieka pozývajú všetkých v stredu 3. novembra 2021 o 15.30 hod. pred budovu...

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Názor: Ďalší podraz na vidieku – reorganizácia štátneho podniku LESY SR

Aktuálne

Zobrazenie:4082

Ako keby nestačilo presúvať pozemky, riešiť lúky a pasienky ďalšími obmedzeniami, tak LESY SR  vyhlásia v takom chaose a neistote reorganizáciu. Začnime niekde...

Hlavné správy

Neštátni vlastníci lesov majú obavy z rastúceho ohrozenia drevárskeho sektora: Stratégia EÚ pre lesy neodráža realitu v praxi

Neštátni vlastníci lesov majú obavy z rastúceho ohrozenia drevárskeho sektora: Stratégia EÚ…

O čom sa píše

Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) víta závery Európskej rady o Stratégii EÚ pre lesy do roku...

Prečítajte si viac
Harvestorové simulátory vzbudili na lesníckej škole veľký záujem: Vyrúbanie a rozrezanie stromu vo virtuálnej realite

Harvestorové simulátory vzbudili na lesníckej škole veľký záujem: Vyrúbanie a rozrezanie stromu…

O čom sa píše

Stredná lesnícka škola v Žluticích na Karlovarsku zaobstarala pre výučbu budúcich lesníkov simulátory harvestora. Žiaci si tak môžu v bezpečí...

Prečítajte si viac
Podpora mikro, malých, stredných a veľkých podnikov aj v lesnom hospodárstve: Účinnosť od 1. januára 2022

Podpora mikro, malých, stredných a veľkých podnikov aj v lesnom hospodárstve: Účinnosť…

O čom sa píše

Parlament vo štvrtok schválil novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve. Novelou sa implementuje vykonávacie nariadenie Európskej komisie...

Prečítajte si viac
Poznámka: Europrojekty, ministrova moc, správni aktéri a smutné poznanie

Poznámka: Europrojekty, ministrova moc, správni aktéri a smutné poznanie

O čom sa píše

Štátna ochrana prírody SR v stanovisku, zverejnenom na svojej internetovej stránke, zareagovala na tvrdenia Zväzu spracovateľov dreva SR. Zaujala veta:...

Prečítajte si viac

Naši partneri

Silvarium.cz DYAS.EU PEFC Slovakia Drevo burza LKT Trstena Fytofarm Merimex

MPRV SR - Lesy, drevo, poľovníctvo